VI Światowy Zjazd Lotników Polskich

Rozpoczął się on w sobotę 25 sierpnia 2012 roku.

Zakończy się w dniu Święta Lotnictwa Polskiego 28 sierpnia.

W zjeździe lotników polskich weźmie udział ponad 300 weteranów i kombatantów oraz zaproszonych gości z Polski i zagranicy. Tegoroczny zjazd jest szczególny, ponieważ obchodzona jest 80 rocznica zwycięstwa załogi Franciszek Żwirko-Stanisław Wigura w zawodach Challenge 1932 w Berlinie, a także 80 rocznica śmierci tej załogi w Cerlicku. Jest wypominany również pułkownik Stanisław Skarżyński, który na samolocie RWD-5bis przeleciał nad Atlantykiem. Upamiętnione zostaną także ofiary katastrofy smoleńskiej.

Pierwszą okazją do Zjazdu Lotników Polskich było przekazanie sztandaru PSP z Wielkiej Brytanii do Polski 20 lat temu, potem zjazdy odbywały się w latach 1995, 1998, 2003 i 2007.

W ramach VI Światowego Zjazdu Lotników Polskich odbędzie się tez parada lotnicza – nad stolica przelecą cztery formacje złożone z Su-22, MiG-29, F-16 i TS-11 Iskra.

27 sierpnia zjazdowiczów podjął prezydent Bronisław Komorowski, towarzyszyli mu szef MON Tomasz Siemoniak oraz szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Cieniuch. Prezydent powiedział: „Wasze spotkanie jest okazją do podziękowań w imieniu Ojczyzny, podkreślenia tego co było wielkie w historii lotnictwa polskiego oraz mówienia o dniu dzisiejszym i przyszłości. Zjazd pierwszy, sprzed 20 lat, służył przywróceniu polskiemu lotnictwu wojskowemu pełnych tradycji, które są zawsze jednym z fundamentów poczucia własnej wartości i zaufania do państwa, przekonania że tylko wspólnym wysiłkiem jesteśmy w stanie zapewnić Polsce bezpieczeństwo”.

Źródło: www.sp.mil.pl

Zdjęcie: chor. J. Jabłoński/DSP