MC-130W Dragon Spear

Podstawowym zadaniem samolotów MC-130W Dragon Spear są tzw. armed overwatch.

Zadania te są zbliżone do misji wykonywanych przez samoloty AC-130 różnica polega jednak na tym, że gro zadań skupia się na patrolowaniu własnych pozycji i precyzyjnym wsparciu w kluczowych miejscach.

Armed overwatch może być definiowany jako misje bliskiego wsparcia close air support (CAS). GDy sytuacji ana to pozwala samoloty wykonują rozpoznanie, a gdy zaistnieje taka potrzeba dostarczają wsparcie przy pomocy przenoszonego uzbrojenia.

Tego typu działania pozwalają na uniknięcie z dużym prawdopodobieństwem planowanej przez przeciwnika zasadzki lub pozwalają na wsparcie postępujących naprzód oddziałów, gdy te zastaną zatrzymane.

W skład pakietu modernizacyjnego dla maszyn MC-130W bazujących na C-130H wchodzą systemy poprawiające nawigowanie, detekcję zagrożeń, ulepszone przeciwśrodki oraz odpowiedni pakiet komunikacyjny.

Dodatkowo na pokładzie zainstalowana jest konsola zarządzania misją, pakiet komunikacyjny, dwa czujniki EO/IR, wyposażenie kontroli ognia, systemy pozwalające na użycie uzbrojenia precyzyjnego oraz działko 30 mm po jednej stronie z systemem podawania i przechowywania amunicji. Systemy uzbrojenia to tzw. PSP – Precision Strike Package.

Podstawowe dane:
Producent: Lockheed Martin
Napęd: 4 x Allison T56-A-15
Prędkość: 300mph
Pułap: 33000 stóp
Max. masa startowa: 155000funtów
Zasięg: 2700mm, możliwość tankowania w powietrzu
Załoga: 2 pilotów, 2 oficerów systemów uzbrojenia, inżynier, 2 ładowniczych
Uzbrojenie: Precision Strike Package (PSP) –  działko 30mm, zmodyfikowana wersja MK-44, SOPGM (Viper Strike/Griffin)
Data wprowadzenia: listopad 2012
Koszt jednostkowy: MC-130W 60 milionów $, PSP – 39 milionów dolarów
W służbie: 12

Źródło: USAF

Zdjęcie: USAF

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii