MC-130P Combat Shadow

MC-130P Combat Shadow to kolejny z samolotów przeznaczony do wsparcia operacji specjalnych z arsenału USAF.

Samolot podobnie jak cała rodzina służy do tankowania śmigłowców podczas operacji specjalnych wykonywanych na tyłach wroga. Drugim zadaniem samolotów jest przerzut i zaopatrzenie oddziałów specjalnych.

Samolot swoje zadania wykonuje głównie w nocy by zredukować do minimum niebezpieczeństwo wizualnego wykrycia. Maszyna jest również dostosowana do zrzucania ulotek propagandowych.

Standardowo na pokładzie samolotu zabudowano poprawione systemy nawigacyjne i łączności oraz poprawiono przeciwśrodki. W pełni zintegrowany system GPS/INS oraz dostosowanie oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego do gogli noktowizyjnych pomagają lepiej realizować postawione przed maszynami cele.

Część maszyn może przyjmować paliwo w locie co znacząco poszerza możliwości podczas wykonywania misji wsparcia własnych oddziałów. Wciągu dnia samolot może operować jedynie w środowisku w którym występuje niewielkie zagrożenie zestrzeleniem.

Wcześniej maszyny MC-130P nosiły oznaczenie HC-130N/P, ale w 1996 roku doszło do zmiany nazwy, jako że literka H odnosi się do samolotów ratunkowych co nie do końca odpowiada zadaniom wykonywanym przez te samoloty.

Od 1980 roku MC-130P bierze aktywny udział w operacjach Sił Specjalnych takich jak te podejmowane podczas walk w Panami czy też w Iraku.

Podstawowe dane:
Podstawowa rola: tankowanie śmigłowców jednostek specjalnych
Producent: Lockheed
Napęd: 4 x Allison T56-A-15
Moc: 4 x 4910 shp
Rozpiętość: 40,4m
Długość: 30,09m
Wysokość: 11,7m
Prędkość: 289mph na poziomie morza
Pułap: 10000m
Max. masa startowa: 69750kg
Zasięg: ponad 4000 mil
Załoga: 2 pilotów, 2 nawigatorów, inżynier pokładowy, operator systemów komunikacyjnych, 2 loadmasterów
Data wprowadzenia: 1986
Koszt jednostkowy: 75 milionów dolarów
W służbie: 23

Źródło: USAF

Zdjęcia: USAF

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii