OC-135B OPEN SKIES

OC-135B OPEN SKIES to amerykańska maszyna obserwacyjna realizująca misje w ramach umowy Open Skies.

Głównym zadaniem samolotu jest wykonywanie lotów obserwacyjnych w nieuzbrojonej konfiguracji.

Samolot to zmodyfikowana maszyna WC-135B. Główną jego rolą jest wykonywanie zdjęć i większość zainstalowanego oprzyrządowania jest związana właśnie z fotografowaniem. Dodatkowo na pokładzie zainstalowano jednostkę APU, przedział bagażowy dla załogi, konsolę operatora czujników oraz zmodernizowaną awionikę.

Wewnątrz znajdują się miejsca dla 35 członków załogi. Na pokładzie zainstalowano kilka rodzajów kamer w tym KS-87E pozwalającą na robienie zdjęć z niskiego pułapu i KA-91C do zdjęć panoramicznych.

System DARMS odpowiedzialny jest za rejestrację danych i odpowiednie opisywanie każdego zdjęcia. Do odpowiedniego przechowywania taśm zainstalowano urządzenia Norcoid Tek II pozwalające na przechowywanie 40000 stóp filmu.

Podczas misji samolot przemieszcza się po z góry ustalonej rasie, a precyzję zapewnia mu system Litton 92 INS/GPS. W ostatnim czasie samoloty zmodernizowano montując na nich  Block 35 Pacer Crag Navigational System. Przybliża to maszynę do standardów ICAO.

Podstawowe dane:
Rola: samolot wspierający program Open Skies
Producent:  Boeing Military Airplanes Div.
Napęd: 4 x Pratt & Whitney TF33-P-5
Ciąg: 4 x 16050 funtów
Rozpiętość: 39,9m
Długość: 41,1m
Wysokość: 12,8m
Masa: 57334kg
Max. masa startowa: 133633kg
Zapas paliwa: 58967kg
Prędkość: ponad 500 mph
Zasięg: 3900mil
Załoga: 3 pilotów, 2 nawigatorów, 2 techników obsługi czujników + dowódca misja, zastępca dowódcy, 2 operatorów oraz 1 flight follower
Koszt: niedostępne
W służbie: 2

Źródło: USAF

Zdjęcie: USAF

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii