Modular Airborne Fire Fighting System – MAFFS

MAFFS to skrót od Modular Airborne Fire Fighting System.

System pozwala w trybie awaryjnym wzmocnić już posiadany potencjał maszyn przeznaczanych do zwalczania pożarów dużych rozmiarów. Do użytkowania zestawów wytypowane sa specjalne jednostki USAF, które wspierają w chwilach kryzysowych działania U.S. Department of Agriculture’s Forest Service.

MAFFS mieści się w kadłubie samolotu C-130 bez konieczności stosowania jakichkolwiek przeróbek konstrukcyjnych. Dzięki temu możliwe jest bardzo szybkie wprowadzenie samolotów do działania. Załadunek modułu MAFFS na pokład Herkulesa trwa około 2h.

Podczas gaszenia pożaru zrzut środka gaśniczego odbywa się z pułapu około 150 stóp przy pomocy rury wystawianej po lewej, tylnej stronie kadłuba w drzwiach przeznaczonych dla zrzutu spadochroniarzy. 3000 galonów środka o masie ponad 28000 funtów może zostać zrzucone w mniej niż 5 sekund.

Jeden zbiornik pokrywa obszar od długości ćwierci mili i szerokości 60 stóp. Po powrocie do bazy ponowny start jest możliwy w czasie mniejszym niż 20 minut.

MAFFS jest w stanie zrzucać wodę lub specjalny środek gaśniczy zwany „slurry” składający się w 80-85% z wody, 10-15% z siarczanu amonu, substancji żelującej oraz z barwnika. Czerwony barwnik pomaga pilotom lokalizować rejon gdzie już dokonano zrzutu.

Załogi latające z MAFFS przechodzą rokrocznie specjalne szkolenie, a każde skrzydło musi posiadać 5 certyfikowanych załóg na każdy zestaw MAFFS.

Źródło: USAF

Zdjęcie: USAF

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii