BOZ-EC zasobnik przeciwśrodków

BOZ-EC to skonstruowany przez Saaba zasobnik przeznaczony do samoobrony i przewidziany dla samolotów o wysokich osiągach.

BOZ-EC to wersja rozwojowa zasobnika BOZ stosowanego na samolotach Tornado w 4 krajach. W związku z tym integracja nowego rozwiązania nie nastręcza problemów. W nowej wersji poprawiono ostrzeganie o pociskach oraz tzw. flare cocktail caapbility i pre-emptive dispensing capacity. Całość swymi korzeniami sięga konstrukcji CIDAS-100  Compact Integrated Defensive Aids Suite, którą to zainstalowano w zasobniku BOZ. Zabudowany wyrzutnik dzięki opcji flare cocktail pozwala na zwalczanie nawet najnowocześniejszych pocisków IR. Dodatkowo system odpowiada za wyrzucanie dipoli. Zasobnik zawiera 5 lub więcej wyrzutników typu BOP-L-39 oraz system ostrzegający o zbliżaniu się pocisku (Missile Approach Warning (MAW)) w tylnej sekcji. Wyrzucanie przeciwśrodków może odbywać się do przodu, w dół, na boki w obu kierunkach. Zasobnik może być montowany po dowolnej stronie samolotu. Do zasadniczych komponentów systemu BOZ-EC należą kontroler EWC-100 odpowiedzialny za kontrolę systemów samoobrony, analizę ostrzegania o zbliżającym się pocisku oraz wyrzucanie przeciwśrodków. System MAW-300 składa się z 4 sensorów oraz systemu przetwarzającego dane. Po wykryciu zagrożenia MAW przekazuje informacje do Defensive Aids Controller. Na podstawie danych zapisanych w User Data File (UDF) następuje porównanie wykrytego zagrożenia ze schematem oraz przydzielenie odpowiednich przeciwśrodków i sposobu ich zastosowania. Następnie przy pomocy wyrzutnika BOP-L-39 wyrzucane są przeciwśrodki. System może operować w trybie automatycznym, półautomatycznym i manualnym. System po wykryciu zagrożenia generuje informacje dla załogi, która również ma świadomość ilość pozostałych przeciwśrodków.

Źródło: Saab

Zdjęcia: Saab

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii