Chukar III – cel powietrzny

Chukar III to poddźwiękowy cel powietrzny przeznaczony do imitowania różnorakich systemów zagrażających własnym jednostkom.

Jego głównym zadaniem jest imitowanie zagrożeń podczas ćwiczeń angażujących własne systemy obronne i przeciwśrodki. Całość nacechowana jest duża mobilnością co pozwala na użytkowania i kontrolę zarówno z lądu jak i montaż na pokładzie okrętu w celu jeszcze efektywniejszego wykorzystania. Głównym celem jaki imituje Chukar III są pociski typu cruise oraz maszyny myśliwskie i szturmowe przeciwnika. Na jego pokładzie można zainstalować szereg urządzeń imitujących wrogie systemy pokładowe dodatkowo podnoszące realność ćwiczenia. Podczas symulowanego ataku do obrony mogą zostać wykorzystane działa przeciwlotnicze, pociski powierzchnia-powietrze, pociski powietrze-powietrze wykorzystujące różne metody namierzania. Chukar III porusza się do 5m nad powierzchnią z prędkością do 525 węzłów i może wykonywać manewry z przeciążeniem 6g. Symulowane manewry mogą być wykonywane w trybie automatycznym lub manualnym. Centrum kontroli pozwala na zaangażowania kilku celów jednocześnie poruszających się po ustalonej trajektorii i zaliczających konkretne punkty. System wykorzystywany jest w 11 krajach i bazuje na sprawdzonym BQM-74.

Podstawowe dane:
Długość: 4,0m
Rozpiętość: 1,8m
Zasięg: 648,6km
Pułap minimalny: 4,6m
Pułap maksymalny: 12,2km
Prędkość: ponad 525 węzłów nad poziomem morza
Masa: 206,4kg
Długotrwałość lotu: 78 minut
Nawigacja: GPS
Paliwo: J-4, JP-5 JP-8

Źródło: Northrop Grumman

Zdjęcie: Northrop Grumman

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii