Euro Hawk

Euro Hawk to wspólny projekt firmy EADS Deutschalnd (Cassidian) i Northrop Grumman opracowywany na potrzeby rynku europejskiego, a w szczególności Niemiec.

Bazą do powstania konstrukcji jest Global Hawk oraz wyposażenie dostarczane przez firmę Cassidian. Do pierwszego rolloutu doszło w październiku 2009 roku, a pierwszy lot został wykonany w czerwcu roku 2010. W lipcu 2011 maszyna przeleciała do Manching w Niemczech na integrację systemów misji oraz testy. Euro Hawk ma dzięki pułapowi 60000 stóp i długotrwałości lotu rzędu 30h stanowić jeden z kluczowych systemów obserwacyjnych w Europie. Na pokładzie aparatu zintegrowano systemy pozwalające na wykonywanie misji SIGINT (ELINT emitery radarowe/COMINT emitery komunikacyjne). Na pokładzie zabudowano również system IMINT (imagery intelligenece) w skład którego wchodzi synthetic aperture radar / moving target indicator (SAR/MTI). Euro Hawk może również operować nad morzami dostarczając informacji o jednostkach nawodnych w regionie dozoru.

Podstawowe dane:
Rozpiętość: 39,9m
Długość: 14,5m
Wysokość: 4,6m
Masa startowa: 14628kg
Ładunek użyteczny: 1360kg
Pułap maksymalny: 18,3km
Prędkość: 310 węzłów
Długotrwałość lotu: 30h

Źródło: Northrop Grumman

Zdjęcia: Northrop Grumman

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii