Kategorie
Działka lotnicze

Działko GSz-30 / GSh-30

Działko GSz-30 ( Grazjew-Szipunow, GSh-30, ГШ-30, 9-А-623, oznaczane również jako GSz-30-2, Rosjanie oznaczają jako 30 ) to dwulufowe działko kalibru 30mm.

Przeznaczone jest do montażu na maszynach szturmowych takich jak Su-25 czy też Su-39. Odmiana tego działka stosowana jest również na śmigłowcach Mi-24P/Mi-35P. Jako, że użytkowanie samolotów szturmowych wiąże się z operowaniem na pierwszej linii, z lotnisk przyfrontowych konstruktorzy zadbali o bezawaryjne działanie działka i jego odporność na kurz i inne zanieczyszczania. Działko może strzelać pociskami z rdzeniem ze zubożonym uranem. Większym problemem nie jest również intensywne użytkowanie, co jest bolączką wielu działek wymagających krótkich serii i stosownych przerw lub częstych wymian lufy.

Podstawowe dane:
Nabój: GSh-6-30
Kaliber: 30mm
Szybkostrzelność: 3000 s/m
Prędkość początkowa: 870m/s
Masa działka: 105kg
Masa naboju: 0,832kg
Masa pocisku: 0,39kg

Źródło: KBP

Zdjęcia: KBP

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii

Autor: dr Krzysztof Kuska

dr Krzysztof Kuska , analityk bezpieczeństwa, specjalista w dziedzinie lotnictwa wojskowego, historyk. Współpracował m.in. z magazynami: "Jane's Defence Weekly", "Defence and Security Alert", „Airforces Monthly”, „Combat Aircraft”, „Lotnictwo Aviation International” , „Lotnictwo", "Polska Zbrojna". Więcej na krzysztofkuska.com.