AN/APR-39B (V)2 SISCM – pakiet walki elektronicznej

AN/APR-39B (V)2 SISCM – Suite of Integrated Sensors and Countermeasures to pakiet zaawansowanych środków EW (electronic warfare).

Rozwój systemów wojskowych postępuje w dużym tempie i owocuje to coraz to nowszymi zagrożeniami co z kolei przekłada się na coraz większą liczbę systemów zabezpieczających statek powietrzny przed tymiż systemami. Konsekwencją tego jest większe obciążenie pilota, który ma do kontrolowania i obsługi więcej systemów. Pojawia się szum informacyjny, z którego ciężko może być wyłowić tą jedną kluczową w danej chwili. Odpowiedzią na te bolączki ma być właśnie pakiet integrujący Suite of Integrated Sensors and Countermeasures – SISCM. Łączy on wszystkie podsystemy w jeden scentralizowany i skoordynowany system. Pakiet zapewnia multispektralne ostrzeganie przed zagrożeniami połączone z półautomatycznym lub automatycznym użyciem inteligentnych przeciwśrodków. System może być używany zarówno na śmigłowcah jak i na samolotach. SISCM jest kontrolowany przez AN/APR-39B(V)2 Radar Warning Receiver/Electronic Warfare Management System (RWR/EWMS). System jest również w stanie łączyć w sobie informacje z innych systemów pokładowych – INS/GPS/radarów. Wykryte zagrożenie zostaje zapisane wraz z jego pozycją co pozwala na dokonanie analizy po wykonanym locie. Wyposażeniem dodatkowym systemu może być Advanced Situational Awareness Display (ASAD), który jest w stanie łączyć informacje o zagrożeniach z Electronic Order of Battle (EOB). Zebrane informacje zostają połączone i nałożone na cyfrową mapę zsynchronizowaną z pokładowym systemem GPS. Wszystkie podsystemy SISCM sa podłączane na zasadzie plug-and-play dzięki czemu klient końcowy może dostosować swoją wersję do własnych potrzeb i możliwości finansowych. W razie konieczności system można łatwo rozbudować.

Źródło: Northrop Grumman

Zdjęcie: Northrop Grumman

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii