Antonow An-32 / Antonov An-32

Antonow An-32 ( Antonov An-32, Cline ) to uniwersalny lekki transportowiec zdolny do operowania w różnorakich warunkach.

Samolot może operować w bardzo gorącym klimacie z temperaturami do +55 stopni Celsjusza. Jest również w stanie działać z lotnisk położonych na wysokości nawet 4500m. Głównym jego zadaniem jest transport ładunków na krótkich i średnich dystansach. Poza tym może posłużyć również do transportu pasażerów, desantu spadochroniarzy, czy też zrzutu palet. Samolot może również funkcjonować jako powietrzny ambulans. Wysoka manewrowość pozwala mu lądować na górskich lotniskach o trudnym podejściu. Do zadań cargo posiada duże drzwi w tylnej części oraz jest wyposażony w rampę załadunkową przyspieszającą całą operację. W podłodze przedziału ładunkowego znajdują się w pełni demontowane rolki, które ułatwiają załadunek oraz jego przytwierdzanie. Po załadunku rolki przesuwane są do boków kadłuba lub mogą zostać zdemontowane. Zarówno kabina jak i przedział cargo są ciśnieniowe i wyposażone w system klimatyzacyjny. Układ podwozia z wysoko umieszczonymi silnikami pozwala na lądowanie w trudnym terenie na słabo przygotowanych lądowiskach. W chwili obecnej użytkowane jest około 240 samolotów An-32.

Podstawowe dane:
Maksymalny ładunek: 7,5t
Zasięg (z rezerwa na 45min.):
-z 7,5t: 1050km
-z 5t: 2000km
-z max. zap. paliwa i 2,8t: 3200km
Prędkość przelotowa: 470-530km
Pułap przelotowy: 8000m
Napęd: silniki АИ-20Д-5М turboprop
Moc: 2 x 3100kW
Długość rozbiegu: 1500m
Transport:
-50 żołnierzy
-42 spadochroniarzy
-24 rannych na noszach

Źródło: Antonov

Zdjęcia; Antonov

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii