Kategorie
News Świat

Norwegia przedstawia nowy plan obronny

Norwegia w ramach najbliższego planu obronnego zamierza zwiększyć o 7% wydatki na obronność w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Zwiększenie wydatków będzie czasowe i jest związane z zakupem samolotów F-35. Dodatkowo środki uwolnione w wyniku zmniejszenia zaangażowania NATO w Afganistanie zostaną przesunięte na wzmocnienie zadań wewnętrznych, głównie na wzmocnienie armii i Gwardii. Wzmocnione mają zostać możliwości operacyjne m.in. poprzez wprowadzenie maszyn NH90 i Naval Strike Missile. Wprowadzone mają zostać dalsze modyfikacje podnoszące wydolność w strukturach co ma przełożyć się na wzrost możliwość Sił Zbrojnych jako całości. Kluczową sprawa będzie przygotowanie planu przyjęcia myśliwców F-35. Nadal plan zakłada nabycie 52 sztuk samolotów tego typu. Według niego maszyny mają stacjonować w głównej bazie Ørland Air Force Base w środkowej Norwegii oraz w mniejszej, wysuniętej bazie Evenes na północy. Być może dojdzie do przesunięcia zakupu pary F-35 z roku 2016 na rok 2015. Przyspieszone może zostać również nabywanie głównej partii samolotów i proces ten mógłby zacząć się już w roku 2017, a przejecie ostatniej maszyny miałoby nastąpić w roku 2023 lub 2024.

Źródło: Norwegian Ministry of Defence

Grafika: Norwegian Ministry of Defence

Autor: dr Krzysztof Kuska

dr Krzysztof Kuska , analityk bezpieczeństwa, specjalista w dziedzinie lotnictwa wojskowego, historyk. Współpracował m.in. z magazynami: "Jane's Defence Weekly", "Defence and Security Alert", „Airforces Monthly”, „Combat Aircraft”, „Lotnictwo Aviation International” , „Lotnictwo", "Polska Zbrojna". Więcej na krzysztofkuska.com.