1. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego – 1. SLT

Główne zadania 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego to obrona powietrznych granic kraju oraz wsparcie wojsk lądowych jak i współdziałanie z Marynarką Wojenną.

W skład 1.SLT wchodzą: 12. BLot, 21. BLotT, 22. BLT, 23. BLotT, 41elt oraz 14 brl.

1. SLT sięga swymi korzeniami do 3. Dywizji Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego. W 1998 roku rozformowano 3. Dywizję i powołano w jej miejsce 1 Brygadę Lotnictwa Taktycznego. Początek to zgrywanie nowych dowództw, sztabów i wojsk. W 1999 roku nadeszła kolejna reorganizacja i powołano :

  • 8 eskadrę lotnictwa taktycznego w Mirosławcu;
  • 39 eskadrę lotnictwa taktycznego w Świdwinie;
  • 40 eskadrę lotnictwa taktycznego w Świdwinie;
  • 11 Bazę Lotniczą w Świdwinie z komendą lotniska w Debrznie;
  • 12 Bazę Lotniczą w Mirosławcu z komendą lotniska w Nowe Laski.

Zmiany nie wpłynęły w sposób znaczący na działalność jednostki, która jak zawsze uczestniczyła w rozlicznych ćwiczeniach potwierdzając swoją gotowość do wypełniania postawionych przed nią zadań. Jako że Polska była już członkiem NATO jednostka aktywnie współpracowała i współpracuje z siłami sojuszniczymi. 30 września 2000 roku odbyła się ważna dla każdej jendostki uroczystość kiedy to wręczono Sztandar 1 Brygadzie Lotnictwa Taktycznego.  W grudniu 2000 roku 1. BLT podporządkowano:

  • 1 eskadrę lotnictwa taktycznego – MIŃSK MAZOWIECKI
  • 9 eskadrę lotnictwa taktycznego – ZEGRZE POMORSKIE
  • 41 eskadrę lotnictwa taktycznego – MALBORK

Jednostce podporządkowane przestały być 11. i 12. Baza oraz rozformowani Garnizonowy Węzeł Łączności. Znów nastąpił okres zgrywania i doskonalenia współpracy poszczególnych składowych Brygady. W 2002 roku doszło do rozformowania  9. elt stacjonującą w Zegrzu Pomorskim. 19 grudnia 2003 roku ostatecznie pożegnano maszyny MiG-21 w 41elt w Malborku. Od roku 2004 rozpoczął się proces przygotowywania jednostki z Malborka na przyjecie Niemieckich maszyn MiG-29. Rok później maszyny zostały wdrożone do służby w 41. elt. W tym samym roku rozpoczęły się intensywne przygotowania do misji Air Policing, a pod koniec grudnia 4 samoloty i 68 żołnierzy przerzucono na Litwę. W 2006 roku 1. BLT przyjmuje w podporządkowanie 5 jednostek lotniczych. Brygada staje się Związkiem Taktycznym w składzie 10 jednostek. W 2009 roku doszło do zmiany nazwy jednostki na 1. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego.

Na podstawie: http://www.1slt.sp.mil.pl

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii