Polskie F-16 na poligonie we Francji

Dwie maszyny wzięły udział w ćwiczeniach na poligonie DGA Biscarrosse Test Range w m. Cazaux.

Dzięki przeprowadzonym ćwiczeniom sprawdzono reagowanie F-16 na atak uzbrojenia naprowadzanego przez podczerwień. Kapitan Marlena Bielewicz z 2SLT raportuje z Francji:

W dniu 12 października br. z ćwiczenia pk. EMBOW XIII, rozgrywającego się na poligonie DGA Biscarrosse Test Range w m. Cazaux we Francji powróciły dwa samolotywielozadaniowe F-16.

Próba poligonowa z udziałem polskich F-16 sprawdzała nasze statki powietrzne w reagowaniu na zagrożenia naprowadzone na podczerwień.

Podczas ćwiczenia planowano loty symulujące realistyczne środowisko współczesnego pola walki, doskonalono umiejętność taktycznego wykonywania lotów w skomplikowanym środowisku elektromagnetycznym oraz zapoznano personel z taktyką wykorzystania i oceną skuteczności urządzeń walki elektronicznej statków biorących udział w próbie poligonowej. W ćwiczeniu wykorzystano taktyczny system wymiany danych Link 16 ze środkami powietrznymi oraz naziemnymi.

Na realizację celu i osiągnięcie przyjętych zadań szkoleniowych składała się ponadto współpraca pomiędzy krajami należącymi do NATO a tymi spoza układu północnoatlantyckiego.

W pięciodniowym ćwiczeniu brały udział dwa F-16 (w wersji C i D). Dowódcą 35 osobowego Komponentu Lotniczego, wyznaczonego z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego był płk pil. Cezary WIŚNIEWSKI – Dowódca 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

kpt. Marlena BIELEWICZ
oficer prasowy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego

Zdjęcie: ot. Krzysztof BARANOWSKI/SPFL Air Action