Kategorie
News Świat

Ciągłość produkcji F-15 zagrożona?

Boeing jeszcze w 2010 roku miał stwierdzić, że jeśli w 2011 nie otrzyma nowych zamówień będzie musiał wstrzymać produkcję.

Przynajmniej czasowo. Według Stephena Trimbla od tamtego czasu nic nie zmieniło się na lepsze w obozie Boeinga. Zamówienie nie spłynęło. Maszyna jest produkowana od 40 lat i zanosi się na to, że jeśli nie pojawią się nowe zamówienia linia F-15 podobnie jak linia F-22 zostanie zamknięta w przyszłym roku. Jest jeszcze cień szansy na znalezienie nabywców na nowe F-15, ale raczej wszystko zmierza w kierunku końca kariery tego myśliwca. Zakup 72 samolotów przez Arabię Saudyjską nie doszedł do skutku. Boeing liczy na to, że w końcu dojdzie do podpisania kontraktu przez Arabów oraz że uda się przepchnąć samolot w przetargu w Korei Południowej gdzie startuje F-15SE Silent Eagle.

Zdjęcie: Boeing
Źródło: flightglobal.com/Stephen Trimble

Autor: dr Krzysztof Kuska

dr Krzysztof Kuska , analityk bezpieczeństwa, specjalista w dziedzinie lotnictwa wojskowego, historyk. Współpracował m.in. z magazynami: "Jane's Defence Weekly", "Defence and Security Alert", „Airforces Monthly”, „Combat Aircraft”, „Lotnictwo Aviation International” , „Lotnictwo", "Polska Zbrojna". Więcej na krzysztofkuska.com.