Rcenzja- Luc Vanrell, Jacques Pradel "Saint-Exupéry. Ostatnia tajemnica"

Książka „Saint-Exupéry. Ostatnia tajemnica” to z pewnością pozycja godna polecania jak każda książka opowiadająca o pasji. Myślę, że to słowo klucz do opisania treści, którą francuscy autorzy, Jacques Pradel i Luv Vanerell, chcieli nam przekazać.

Po pierwsze doskonale pokazano pasję Saint-Exupéry do latania. To oraz pisanie było zdecydowanie osią i sensem życia tego niespokojnego człowieka. Pasja do latania oraz chęć walki o niepodległą Francję stały się później przyczyną jego śmierci. Zanim jednak do tego dojdziemy autorzy w pierwszej części przytaczają życiorys pisarza, ale czynią to w sposób wyważony. Czytelnik otrzymuje niezbędną dawkę faktów, które mają znaczenie dla zrozumienia losów tego skomplikowanego pisarza. Wartka i szybka narracja oraz odpowiednie budowanie napięcia powoduje, że książkę czyta się jednym tchem. Jeśli ktoś nie wie jaki był los Saint-Exupéry z pewnością będzie miał problem by oderwać się od tekstu.
Po drugie książka opowiada o pasji grupy ludzi z autorami na czele, którzy uparcie dążyli do rozwikłania zagadki najbardziej znanego pilota wśród pisarzy i najbardziej znanego pisarza wśród pilotów.
Książka to również ciekawy opis historii Francji podczas II Wojny Światowej. W skondensowany sposób przedstawia wewnętrzne rozgrywki oraz rozterki żołnierzy i dowódców. Jednoczenie los Saint-Exupéry przywołuje na myśl polskich pilotów, którzy również za wszelką cenę chcieli walczyć o swoją Ojczyznę. Pomimo swojego wieku nie chciał być „posadzony za biurko”. To charakterystyczne dla ludzi wybitnych i ludzi czynu. Chciał walczyć, chciał być na pierwszej linii. Liczba godzin które wylatał na różnej maści samolotach budzi respekt. Jeszcze większy respekt budzi ilość wypadków z których wyszedł cało pisarz. Za wyjątkiem tego ostatniego.
Dziękuję wydawnictwu Znak za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.