Kategorie
News Świat

USAF wstrzymuje fundusze na system IRST dla F-15C/D

W związku z koniecznością szukania oszczędności w roku fiskalnym 2012 flota F-15C/D nie zostanie na razie wyposażona w IRST- infrared search and track.

System miał uzupełnić możliwości samolotów F-15 w walkach w powietrzu w których utrudnione byłoby użycie radaru do wspomagania walki z przeciwnikiem. System mógłby być użyteczny również podczas naprowadzania pocisków cruise i ostrzegania o pociskach balistycznych. System proponowany przez firmę Lockheed Martin montowany jest w zasobniku. Zaniechanie programu ma przynieść w 2012 roku 34,9 miliona dolarów oszczędności a w sumie wycofanie się z programu również w przyszłych latach 345 milionów dolarów. Podobny zasobnik opracowywany jest na potrzeby U.S. Navy.

Zdjęcie: USAF
Źródło: aviationweek

Autor: dr Krzysztof Kuska

dr Krzysztof Kuska , analityk bezpieczeństwa, specjalista w dziedzinie lotnictwa wojskowego, historyk. Współpracował m.in. z magazynami: "Jane's Defence Weekly", "Defence and Security Alert", „Airforces Monthly”, „Combat Aircraft”, „Lotnictwo Aviation International” , „Lotnictwo", "Polska Zbrojna". Więcej na krzysztofkuska.com.