Kategorie
News Świat

Koszty produkcji silnika do F-35 spadają, ale..

Firma Pratt & Whitney zawarła nieformalne porozumienie z rządem USA w sprawie zredukowania o 16% sumy za 37 kolejnych silników dla F-35.

Jednocześnie sumaryczny koszt silnika F135, bo o nim mowa, wzrośnie jako że testy w locie i poprawa osiągów i trwałości jednostki będą wymagały dodatkowego okresu prób. W sumie koszt ma przekroczyć miliard dolarów. Zawarte nieformalne porozumienie jest elementem składowym niezbędnym do wypuszczenia pierwszej niewielkiej serii samolotów (LRIP- low rate initial production). Koszt produkcji tego silnika jest wysoki i firma ma nadzieję, że przy 250 jednostce cena będzie równa tej za silnik F119 napędzający F-22. Warren Boley szacuje, że w związku z dodatkowymi próbami koszt silnika wzrośnie o dodatkowe 600 milionów dolarów. Dodatkowe usprawnienia w wentylatorze mają podnieść koszt o kolejne 400 milionów dolarów.

Zdjęcie: Pratt & Whitney
Źródło: flightglobal

Autor: dr Krzysztof Kuska

dr Krzysztof Kuska , analityk bezpieczeństwa, specjalista w dziedzinie lotnictwa wojskowego, historyk. Współpracował m.in. z magazynami: "Jane's Defence Weekly", "Defence and Security Alert", „Airforces Monthly”, „Combat Aircraft”, „Lotnictwo Aviation International” , „Lotnictwo", "Polska Zbrojna". Więcej na krzysztofkuska.com.