Dzień otwarty WAT – 8 czerwca 2024 r.

Największa uczelnia wojskowa w kraju zaprasza 8 czerwca 2024 r. na Dzień Otwarty. Wojskowa Akademia Techniczna otworzy swoje laboratoria i przedstawi ofertę edukacyjną dla przyszłych żołnierzy i studentów cywilnych. W programie również pokazy eksperymentów naukowych, prezentacja sprzętu wojskowego i spotkania ze studentami rozwijającymi zainteresowania w uczelnianych kołach i organizacjach.

Dzień Otwarty WAT rozpocznie się o godz. 9.30 na placu apelowym przy ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2 i zakończy o godz. 14.00. Wydarzenie jest otwarte dla akredytowanych mediów.

Do zwiedzania Akademii zaprasza Rektor-Komendant WAT. „Dzięki studiom wojskowym w Wojskowej Akademii Technicznej dołączycie do wykwalifikowanych kadr Sił Zbrojnych RP, a po ukończeniu kierunków cywilnych zasilicie sektory polskiej gospodarki. Studenci cywilni oprócz kierunków politechnicznych mogą też wybrać kierunki związane z bezpieczeństwem państwa, zarządzaniem czy obronnością. Jeśli zatem lubicie przedmioty ścisłe, interesujecie się wojskiem i obronnością kraju, jeśli pragniecie współtworzyć innowatorskie rozwiązania techniczne, to zapewniam, że WAT jest uczelnią dla Was. Czekamy na Was, na młodych, ambitnych ludzi, których największym atutem w przyszłej karierze wojskowej i zawodowej będzie wiedza i umiejętności, w które Was wyposażymy” – mówi gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

Od 9.20 – wejście na teren kampusu WAT

stoiska wydziałów akademickich i jednostek pozawydziałowych;
stoiska informacyjne Sekcji ds. Rekrutacji, Działu Spraw Studenckich, Biura Karier;
stoisko Wojskowego Centrum Rekrutacji;
pokaz sprzętu wojskowego i tradycyjna grochówka.

10.40 – 14.00 – wydziały akademickie i obiekty WAT

przejście w grupach do wydziałów akademickich i obiektów WAT;
prezentacje oferty dydaktycznej poszczególnych wydziałów.

Na teren Wojskowej Akademii Technicznej mogą wejść tylko osoby posiadające polskie obywatelstwo. Wejście za okazaniem dowodów tożsamości.

Do udziału w Dniu Otwartym zapraszamy przedstawicieli mediów. Zgłoszenia, zawierające: imię i nazwisko, redakcję i kontakt telefoniczny, przyjmowane będą do piątku 7 czerwca, do godz. 14.00 na adres rzecznik.prasowy@wat.edu.pl. Udział w wydarzeniu tylko dla akredytowanych dziennikarzy. Szczegółowych informacji udziela rzecznik prasowy WAT Ewa Jankiewicz, tel. 601 201 492, 261 839 407.

WYDZIAŁ BEZPIECZEŃSTWA, LOGISTYKI I ZARZĄDZANIA (WLO WAT) zaprasza do zapoznania się z wirtualną strzelnicą – Multimedialnym Trenażerem Laserowym „Wisła” i replikami broni. Chętni będą mogli również skorzystać z gier decyzyjnych oraz szkoleniowych służących trenowaniu umiejętności miękkich. Kandydaci zapoznani zostaną z bazą laboratoryjną w Wojskowym Badawczo-Dydaktycznym Centrum Logistyki wraz z główną halą badawczą. Podczas zajęć laboratoryjnych w ramach kierunku zarządzanie zostanie zaprezentowane oprogramowanie Qgis do modelowania i symulowania zagrożeń na przykładzie powodzi.

WYDZIAŁ CYBERNETYKI (WCY WAT) otworzy dla zwiedzających laboratoria: Symulacji Wirtualnej, Zobrazowania Wieloformatowego w Instytucie Systemów Informatycznych oraz Systemów Mobilnych Mikrokontrolerów w Instytucie Teleinformatyki i Cyberbezpieczeństwa. Ponadto przy stoisku wydziałowym na placu apelowym będzie można zagrać partię szachów z Mateuszem Tustanowskim, jednym z najlepszych szachistów w Wojsku Polskim.

WYDZIAŁ ELEKTRONIKI (WEL WAT) otworzy dla zwiedzających Laboratorium Maszyn Elektrycznych oraz Laboratorium Wysokich Napięć, a także Pracownię Elektronicznych Systemów Bezpieczeństwa. Chętni będą mogli przetestować przygotowane na ten dzień przenośne radiostacje wojskowe do nawiązywania łączności radiowej na szczeblu taktycznym dla pododdziałów różnych rodzajów wojsk. Ponadto wydział zaprezentuje również pokaz działania modelu nadążnego systemu fotowoltaicznego.

WYDZIAŁ INŻYNIERII LĄDOWEJ I GEODEZJI (WIG WAT) w Laboratorium kierunków budownictwa zaprezentuje systemy pomiarowe wykorzystywane przy projektach inżynierskich. W Laboratorium kierunków geodezyjnych kandydaci poznają ideę fotogrametrycznych i teledetekcyjnych systemów pomiarowych bazujących na danych satelitarnych oraz lotniczych. Wszystkie zajęcia na studiach cywilnych na ostatnich trzech semestrach nauki planowane są tutaj tylko w 3 dni w tygodniu, studenci mogą zdobywać doświadczenie na rynku pracy. Zajęcia prowadzone są m.in. na jedynym w Polsce symulatorze satelitarnym.

WYDZIAŁ INŻYNIERII MECHANICZNEJ (WIM WAT) udostępni zwiedzającym swoje laboratoria, i pracownie, m.in. wirtualnego pola walki VBS. Zainteresowani będą mogli zobaczyć, m.in.: stanowiska do zaawansowanych badań wytrzymałościowych, do nauki budowy i diagnostyki pojazdów hybrydowych i elektrycznych czy stanowisko spawania techniką laserową z wykorzystaniem robota przemysłowego Fanuc 710i oraz największe w Europie laboratorium dydaktyczne z komponentami przemysłowymi do nauki budowy i konstrukcji układów hydrostatycznych i sterowania nimi.

WYDZIAŁ MECHATRONIKI, UZBROJENIA I LOTNICTWA (WML WAT) otworzy dla zwiedzających laboratoria: Mechatroniki, Systemów Uzbrojenia oraz Hangar Lotniczy. Będzie można zobaczyć nowoczesne roboty przemysłowe i mobilne, broń strzelecką i amunicję, samoloty, śmigłowce i wyposażenie statków powietrznych.

WYDZIAŁ NOWYCH TECHNOLOGII I CHEMII (WTC WAT) zaprasza do zwiedzenia laboratoriów Zakładu chemii i zaplecza Zakładu materiałów wybuchowych. Studenci z Koła Naukowego Chemików zaprezentują pokaz pirotechniczny i doświadczenia chemiczne o intrygująco brzmiących nazwach: węże faraona, świetliki, szampan, chemiczny wulkan, reakcja oscylacyjna, światła drogowe czy samozapalny bizmut. Pracownicy Instytutu Inżynierii Materiałowej zaprezentują technologie druku 3D. Będzie można zwiedzić mikroświat otaczających nas materiałów, czyli laboratorium mikroskopii świetlnej, stereoskopowej oraz skaningowej. Studenci Koła Naukowego Energetyki Wodorowej zaprezentują polski samochód na wodór „HYDROCAR PREMIER” i przedstawią „współczesną alchemię”.

INSTYTUT OPTOELEKTRONIKI (IOE WAT) w Laboratorium Optoelektronicznych Systemów Wojskowych zaprezentuje moduły laserowego pomiaru odległości i łączności swój-obcy, skanery wielospektralne, lidary do zdalnego wykrywania broni biologicznej i chemicznej oraz systemy obrony aktywnej przed ostrzałem przeciwpancernym. W laboratoriach Centrum Inżynierii Biomedycznej pokazywana będzie aparatura związana z badaniami oddziaływania pól fizycznych na organizmy żywe, w tym systemy ochrony przed bronią skierowanej energii. Naukowcy omówią badania w obszarach: epidemiologii, biologii molekularnej, astrobiologii oraz technologii kosmicznych i satelitarnych. W Dydaktycznym Laboratorium Optoelektroniki będzie można zobaczyć technologie z obszaru kryptografii kwantowej, laserowo wzbudzanej spektroskopii emisyjnej oraz mikroskopii sił atomowych.