Saab rozpoczyna produkcję Gripena w Brazylii

Pierwsza fabryka Saaba produkująca części dla nowego myśliwca Gripen E/F poza Szwecją, znajdująca się w São Bernardo do Campo w Brazylii, rozpoczęła swoją działalność, osiągając tym samym kolejny ważny kamień milowy. Zakład ten będzie produkował elementy konstrukcyjne dla myśliwców Gripen, które następnie zostaną dostarczone do zakładów montażu końcowego w fabrykach Embraer w Gavião Peixoto (Brazylia) i Saab w Linköping (Szwecja).

W 2014 r. Saab podpisał z rządem Brazylii umowę, która zakłada opracowanie oraz produkcję 36 myśliwców Gripen E/F. We wrześniu ubiegłego roku dostarczono pierwszy brazylijski egzemplarz Gripen E, w celu przeprowadzenia prób lotniczych. Kolejny ważny etap tej
współpracy został osiągnięty wraz z rozpoczęciem produkcji elementów konstrukcyjnych dla myśliwców Gripen w fabryce w São Bernardo do Campo, w aglomeracji São Paulo w Brazylii.
Pierwszymi podzespołami produkowanymi w fabryce będą przednia część kadłuba oraz ogon przeznaczone do jednomiejscowej wersji myśliwca. Następnie zakład rozpocznie prace przy produkcji hamulców aerodynamicznych, tylnej części kadłuba, skrzydeł oraz przedniej części kadłuba dla wersji dwumiejscowej.
„Rozpoczęcie produkcji w fabryce w Brazylii to kolejny przykład Transferu Technologii (ToT) w ramach realizacji programu Gripen.
Dzięki przeprowadzonym szkoleniom teoretycznym oraz praktycznym w placówce Saab w Linköping dla brazylijskich inżynierów i monterów udało nam się stworzyć niezwykle wykwalifikowaną załogę do obsługi linii produkcyjnej w fabryce w São Bernardo do Campo. Zarówno załoga, jak i sama fabryka, będą działały zgodnie z tymi samymi wysokimi standardami, które obowiązują w fabryce w Szwecji”, powiedział Jonas Hjelm, szef działu Saab Aeronautics.

Obecnie, fabryka w São Bernardo do Campo zatrudnia ponad 70 wykwalifikowanych pracowników, z których połowa uczestniczy lub już uczestniczyła w programie Transferu Technologii w Szwecji. Część z nich ukończyła już szkolenie i rozpoczęła pracę przy produkcji elementów konstrukcyjnych w Brazylii.

Źródło / Autor: Saab
Zdjęcie: Saab