F-16 na ćwiczeniu Defender Europe ’20 Plus

Podczas kończącego się właśnie ćwiczenia Defender Europe 20 Plus, załogi samolotów F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego wykonywały liczne misje CAS – Close Air Support (Bezpośredniego Wsparcia Lotniczego)

Zadania te polegały na wspieraniu jednostek naziemnych poprzez współpracę F-16 z wysuniętymi nawigatorami naprowadzania JTAC (Joint Terminal Attack Controller), których zadaniem jest naprowadzenie samolotów na cele naziemne.

Jak wyjaśnia jeden z pilotów z 32 BLT, biorący udział w ćwiczeniu, w trakcie lotów wykorzystywano pełne spektrum sensorów przenoszonych przez polskie samoloty F-16. Relacjonując przebieg zadań wykonywanych w czasie Defender Europe 20 Plus podkreśla, że udział w ćwiczeniu pozwolił załogom na realistyczny trening w wykorzystaniu standardowych procedur NATO. Dodaje też, że współpraca z amerykańskimi i polskimi zespołami JTAC pozwoliła F-16 na zniszczenie wielu celi, co z kolei zapewniło swobodę manewru ćwiczącym jednostkom naziemnym.
Podsumowując wykonane zadania, pilot podkreśla, że korzystanie z ujednoliconych procedur pozwala załogom na realizację zadań we współpracy z każdym sojusznikiem NATO niezależnie od miejsca i czasu prowadzonej operacji.

kpt. Anna Issel
foto. Piotr Wróblewski