Śmigłowiec AW 159 przeprowadza pierwsze udane próby wystrzelenia lekkiego pocisku wielozadaniowego

Leonardo i Thales z dumą ogłaszają pierwsze udane wystrzelenie lekkiego pocisku wielozadaniowego Thales „Martlet” (Lightweight Multirole Missile – LMM) ze śmigłowca Leonardo AW159 Wildcat.

Próby ogniowe zostały przeprowadzone w ramach programu Future Anti-Surface Guided Weapon (FASGW) w Wielkiej Brytanii i potwierdziły integrację pocisku Martlet z platformą śmigłowca AW159. Stanowi to kamień milowy dla programu i pozwoli wykorzystać tej wysokiej klasy zdolność w służbie Royal Navy jeszcze w tym roku.

Próby przeprowadzono między 27 kwietnia a 21 maja br. Pomimo trudnej obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19, Leonardo i Thales byli w stanie wesprzeć Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii wykonując to krytyczne przedsięwzięcie. Wszystkie zaangażowane zespoły musiały ściśle zastosować się do procedur zachowania dystansu, w niektórych przypadkach musiały znaleźć nowe sposoby pracy, aby mieć pewność, że próby będą mogły być kontynuowane.

„Osiągnięcie tego ważnego kamienia milowego pokazuje, że połączenie śmigłowca AW159 i rakiety Martlet będzie elastycznym i skutecznym narzędziem dla Royal Navy. W przyszłym roku flota śmigłowców Wildcat rozpocznie misje Carrier Strike Group wraz z HMS Queen Elizabeth podczas jej wczesnego wdrożenia operacyjnego. Jako jedyna brytyjska firma, która projektuje i produkuje śmigłowce, jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że wyposażamy Siły Zbrojne Wielkiej Brytanii w światowe zdolności stanowiące o suwerenności ” – powiedział Nick Whitney, dyrektor zarządzający Leonardo Helicopters (Wielka Brytania).

„Udane rzeczywiste wystrzelenie Thales LMM Martlet z AW159 Wildcat jest kluczowym osiągnięciem w programie, zapewniając znaczną zmianę w możliwościach tej platformy. LMM Martlet zapewni, że AW159 Wildcat będzie miał najlepszą w swojej klasie zdolność ofensywną do ochrony HMS Queen Elizabeth i jej grupy zadaniowej podczas operacji w przyszłym roku. Ponieważ każda platforma jest w stanie pomieścić do 20 pocisków Martlet, śmigłowce AW159 rozmieszczone w grupie zadaniowej będą stanowić znaczący środek odstraszający dla każdego, kto chce ingerować w interesy Wielkiej Brytanii – powiedział Philip McBride, dyrektor generalny, zintegrowanych systemów ochrony przestrzeni powietrznej, Thales UK.

W lipcu 2014 r. Leonardo podpisał umowę z brytyjskim Ministerstwem Obrony na integrację, testowanie i instalację systemów rakietowych MBDA Sea Venom (ciężki) i Thales LMM (lekki) na śmigłowcach Royal Navy AW159 Wildcat, w programie o nazwie Future Anti Surface Guided Weapon (FASGW).

Część programu FASGW (lekka) ujrzała teraz LMM z jej powiązaną wyrzutnią i powietrznym modułem do prowadzenia lasera, z powodzeniem zintegrowanym z czujnikiem, wyświetlaczem i systemami awioniki śmigłowca Leonardo AW159.

LMM zapewnia skokową zmianę w zdolnościach Królewskiej Marynarki Wojennej, która stoi przed poważnym wyzwaniem otoczenia morskiego, które odzwierciedla się w zaangażowaniu mniejszych, szybko poruszających się, asymetrycznych zagrożeń, ze względu na ich wysoką mobilność, ich małe sygnatury termiczne i radarowe oraz napotykane poważne zakłócenia w tle. LMM jest w stanie przezwyciężyć te problemy, w których tradycyjne elektrooptyczne i radarowe systemy naprowadzania nie zapewniają wymaganego trafienia.

Na pokładzie platformy AW159 Wildcat, LMM Martlet może również umożliwiać operatorom zwalczanie celów powietrznych, takich jak UAV (Unmanned Aerial Vehicle) i inne śmigłowce morskie.

Wyrzutnie montowane są na AW159 za pośrednictwem nowego skrzydła uzbrojenia, opracowanego w zakładzie projektowo-produkcyjnym Leonardo w Yeovil (Wielka Brytania) i po raz pierwszy przetestowanego w zeszłym roku. Każde skrzydło uzbrojenia będzie w stanie przenosić dziesięć pocisków Martlet lub dwa Sea Venom, polepszając jednocześnie parametry śmigłowca w locie do przodu, zmniejszając wymagania dotyczące głównego wirnika.

Dwusilnikowy, wielozadaniowy AW159 jest w stanie prowadzić misje od bojowych po wysoko wymagające walki wojenne, w których jest w stanie samodzielnie wykrywać, identyfikować i atakować cele na lądzie i morzu, w tym zagrożenia okrętami podwodnymi. Ta wysokowydajna platforma ma najnowocześniejsze systemy, w tym radar skanujący elektronicznie Leonardo Seaspray (E-skan) oraz zintegrowany pakiet defensywnej pomocy elektronicznej (DAS).

Śmigłowiec zarejestrował ponad 50 000 godzin lotu. AW159 został również wybrany przez armię brytyjską, marynarkę wojenną Republiki Korei i marynarkę wojenną Filipin.

Źródło / Autor: Leonardo
Zdjęcie: Leonardo