Gra w szkolenie. Symulator RT-3 systemu Patriot.

Załogi i personel serwisowy systemu Patriot na całym świecie szkolą się, korzystając z symulacji przypominających gry komputerowe

Przed rozpoczęciem pracy na sprzęcie bojowym nowi operatorzy systemu Patriot odbywają szkolenie na symulatorach RT-3.

To nie gra. To tylko tak wygląda.

Symulator RT-3 (Reconfigurable Table Top Trainer) umożliwia prowadzenie symulowanego, acz realistycznego szkolenia dla załóg systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. Trening na symulatorze RT-3 wspiera operacyjne szkolenie bojowe przy użyciu metod rodem z gier komputerowych, takich jak wirtualne awatary – zarówno męskie, jak i kobiece – które korzystają z gestów i poleceń głosowych do komunikacji z zespołem podczas ćwiczeń załóg i szkoleń serwisowych. Tę interaktywną metodę szkoleniową będzie można w przyszłości wykorzystywać we wszystkich jednostkach Patriot na całym świecie.

Rumuńskie siły powietrzne otrzymają wkrótce swój pierwszy system Patriot, za którym podążą kolejne. System Patriot wykorzystywany jest obecnie przez USA i 16 państw sojuszniczych. Żołnierze rumuńskich sił powietrznych ukończyli serię kursów w zakresie obsługi i serwisowania systemu Patriot w Centrum Szkolenia Ogniowego Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej Wojsk Lądowych USA w Fort Sill w stanie Oklahoma.

– Najtrudniejszą częścią szkolenia z obsługi systemu Patriot jest trening w zakresie walki powietrznej. – powiedział Patrick Griffin, dyrektor rumuńskiego programu Patriot – Symulatory RT-3 pozwalają operatorom Patriot prowadzić walkę powietrzną w dowolnym czasie i miejscu. Do ćwiczeń załóg i szkoleń serwisowych korzysta się z odwzorowanego oprogramowania prawdziwych systemów bojowych oraz dobrze znanego z gier komputerowych interfejsu, co znacząco skraca czas szkolenia.

KORZYŚCI ZE szkoleniA

Przypominająca grę komputerową technologia szkolenia operatorów systemu Patriot jest dostępna nawet wtedy, gdy brak jest sprzętu bojowego. Pozwala ona na współpracę zespołów w bezpiecznym, wirtualnym środowisku, gdzie można popełniać błędy bez ryzyka obrażeń lub strat. Jest to efektywny sposób na przekazanie operatorom i personelowi serwisowemu umiejętności, jakich będą potrzebować podczas obsługi systemu Patriot na polu walki.

Amerykańscy żołnierze szkolą się na symulatorach RT-3, aby dołączyć do grona operatorów systemu Patriot; wojska operacyjne korzystają z nich, by utrzymać swoje umiejętności na wysokim poziomie. W symulatory RT-3 wyposażona jest każda większa baza USA mieszcząca jednostki Patriot.

Szkolenie na symulatorach RT-3 jest wygodne dla żołnierzy, którzy dorastali w epoce gier komputerowych. Symulator jest interaktywny – na ekranie wyświetlane są awatary porozumiewające się za pomocą gestów. System wykorzystuje kamery, kontrolery Xbox, klawiaturę, mysz oraz ekran pokazujący, czy test został zaliczony. Dzięki łatwości obsługi możliwe jest szybkie doskonalenie umiejętności oraz ich efektywne utrzymanie zarówno w scenariuszach ćwiczeń załóg, jak i szkoleń serwisowych.

Szkolenie na symulatorze RT-3 obniża również koszty. W przeciwieństwie do tradycyjnego szkolenia wymagającego 20-30 osób obsługi, sprzętu, paliwa i wsparcia technicznego, symulator RT-3 można błyskawicznie przygotować do eksploatacji, a jego obsługa wymaga tylko dwóch osób.

– Jeśli nie byłoby symulatorów RT-3, operatorzy musieliby szkolić się na systemach bojowych, co oznacza, że RT-3 to pozwalający na ogromne oszczędności sprzęt o niezwykle wysokiej wartości. – powiedział Griffin.

WYKORZYSTYWANY NA CAŁYM ŚWIECIE

– Dzięki symulatorom RT-3 przyszli operatorzy systemu Patriot mogą opanować obsługę systemu jeszcze zanim zostanie dostarczony prawdziwy sprzęt. – powiedział Bob Kelley, dyrektor ds. europejskich wymagań i zdolności w firmie Raytheon Missiles & Defense – Operatorzy mogą korzystać z nich do układania lepszych scenariuszy szkoleniowych, a nawet wykorzystywać je podczas większych ćwiczeń, w czasie których stosowane są metody szkoleniowe oparte na symulacji.

Technologia symulatora RT-3 dostępna jest dla wszystkich państw posiadających system Patriot. Jednym z nich jest Rumunia, gdzie już teraz pozwala ona przygotować operatorów Patriot do pracy z systemem, jeszcze zanim zestawy Patriot dotrą do kraju. Symulatory RT-3 były zresztą pierwszymi elementami sprzętowymi dostarczonymi Rumunii. Symulatory zostały przygotowane do użytku i zakończono wstępne szkolenie żołnierzy, wyprzedzając przybycie systemów planowane w dalszej części 2020 roku.

– Dzięki temu, kiedy rozmieścimy w tym roku pierwszy rumuński system, Rumunia będzie od razu dysponować personelem gotowym do natychmiastowego działania. – powiedział Kelley.