4 medale dla Polaków na Szybowcowych Mistrzostwach Europy

Fantastycznie spisali się nasi piloci rywalizujący pod polskim niebem.

W klasie 18 metrowej wygrał Sebastian Kawa (Aeroklub Bielsko-Bialski) zdobywając 8 tytuł Mistrza Europy. Nasz zawodnik latał na nowym polskim szybowcu klasy 18 metrowej Diana 3 udostępnionym przez producenta firmę Avionic. Karol Staryszak (Aeroklub Nadwiślański) zakończył mistrzostwa na doskonałym 2 miejscu. Jest to drugi tytuł Mistrza Europy naszego zawodnika

W klasie Wielomiejscowej Załoga Tomasz Rubaj (Aeroklub Gliwicki) z Christophem Matkowskim (Aeroklub Gliwicki) zdobyła złoty medal i tytuł Mistrza Europy. Nasi zawodnicy wygrali w pięknym stylu, prowadząc nieprzerwanie w klasyfikacji generalnej od pierwszej konkurencji.

W klasie otwartej Łukasz Wójcik (Aeroklub Włocławski) zajął dobre szóste miejsce a Zdzisław Bednarczuk (Aeroklub Bielsko-Bialski) uplasował się na jedenastym miejscu.

W klasyfikacji zespołowej Polska zdobyła srebrny medal. W ostatniej konkurencji wyprzedzili nas Francuzi o zaledwie niecałe 2 punkty mimo, że nie zdobyli ani jednego medalu w klasyfikacji indywidualnej.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw zdecydowanie wygrała Polska zdobywając 4 medale (2 złote i dwa srebrne), drugie Wielka Brytania 2 medale (srebrny i brązowy) a trzecie miejsce zdobyli Niemcy 2 medale brązowe.

Sytuacja w poszczególnych klasach przedstawia się następująco:

Klasa 18 metrowa – 28 zawodników

Wyniki końcowe mistrzostw:

Miejsce

Imię Nazwisko

Kraj

Szybowiec

Punkty

1

Sebastian KAWA

POL

Diana 3

3.359

2

Karol STARYSZAK

POL

ASG 29

3.327

3

Wolfgang JANOWITSCH

AUT

Ventus 3T

3.285

4

Roman MRACEK

CZE

JS 3

3.279

5

Peter HARVEY

GBR

Ventus 3T

3.275

Klasa Wielomiejscowa – 14 załóg

Wyniki końcowe mistrzostw:

Miejsce

Imię Nazwisko

Kraj

Szybowiec

Punkty

1

Tomasz RUBAJ

Christoph MATKOWSKI

POL

ASG 32 Mi

3.443

2

Jones & Coppin

GBR

Arcus T

3.399

3

Gmelin&Grote

GER

Arcus M

3.357

Klasa Otwarta – 17 zawodników

Wyniki końcowe mistrzostw:

Miejsce

Imię Nazwisko

Kraj

Szybowiec

Punkty

1

Petr TICHY

CZE

EB 29 R

3.748

2

Riccardo BRIGLIADORI

ITA

JS 1C-21

3.720

3

Marcus FRANK

GER

EB 29

3.629

6

Łukasz WÓJCIK

POL

JS 1C-21

3.472

11

Zdzisław BEDNARCZUK

POL

JS 1C-21

3.173

Więcej informacji na stronie internetowej organizatora: http:// www. egc2019.pl/