W Nowym Mieście nad Pilicą powstaną ośrodki szkolenia lotniczego podchorążych WSOSP

W Nowym Mieście nad Pilicą powstaną ośrodki szkolenia lotniczego podchorążych i studentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych oraz szkolenia WOT, a także koszary 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W sobotę, podczas pobytu w Nowym Mieście nad Pilicą, szef MON wziął udział w prezentacji praktycznego współdziałania Wojsk Obrony Terytorialnej z wojskami operacyjnymi, która odbyła się na dawnym lotnisku wojskowym.

W spotkaniu, które połączone było z piknikiem wojskowym uczestniczyli: marszałek Senatu RP, Stanisław Karczewski, sekretarz stanu MON Tomasz Zdzikot, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła oraz Rektor-Komendant WSOSP gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk.

Wojsko po 18 latach wróciło do Nowego Miasta nad Pilicą. To nie tylko ważne wydarzenie dla tego miasta, ale także dla wojska polskiego – powiedział minister – To jest kwintesencja obrony naszego kraju. Wojska operacyjne będą wspierane przez Wojska Obrony Terytorialnej, które doskonale znają dane miejsce i są bardzo mocno związane z lokalną społecznością – stwierdził Mariusz Błaszczak, szef MON.

Na potrzeby podchorążych i studentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Nowym Mieście nad Pilicą powstanie Zamiejscowy Ośrodek Szkolenia Lotniczego. Będzie on realizował szkolenie kandydatów na żołnierzy zawodowych w specjalnościach: pilot samolotu odrzutowego, pilot samolotu transportowego i pilot śmigłowca. Już dziś część lotniskowa kompleksu jest wykorzystywana na potrzeby tego szkolenia.

To historyczny i wyjątkowy moment – Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych powraca w to miejsce. Będziemy tworzyć nową historię tego miasta, tego miejsca i tego lotniska. Mam nadzieję, że będzie to drugi dom dla „Szkoły Orląt” – podkreślał Rektor-Komendant gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk.

Źródło: WSOSP
Autor: WSOSP

Fot. Uczelniany Klub Fotograficzny WSOSP