W dniach 10-12 kwietnia, w CSMW w Ustce odbył się kurs instruktorsko-metodyczny dla kadry zajmującej się szkoleniem w jednostkach wojskowych, które w miesiącach letnich będą prowadzić szkolenie studentów w ramach Legii Akademickiej.
Przedstawiciele Sztabu Generalnego WP, Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON, Biura ds. Obronnych MON, szefowie szkolenia, komendanci ośrodków szkolenia, dowódcy pododdziałów, wykładowcy i instruktorzy z centrów szkolenia z całej Polski przez 3 dni dyskutowali nad ulepszaniem i doborem najskuteczniejszych form oraz metod szkolenia, a także przeprowadzili cykl zajęć pokazowych – wzorcowych rozwiązań organizacyjno-metodycznych w związku z planowanym rozpoczęciem pilotażowego programu szkolenia studentów w ramach Legii Akademickiej, które rozpocznie się w lipcu br. Zasadniczym celem kursu było doskonalenie wiedzy i umiejętności metodycznych kadry dowódczej i instruktorskiej w zakresie planowania, organizowania i realizacji procesu szkolenia studentów w ramach modułów szkoleniowych: podstawowego i podoficerskiego. W trakcie szkolenia zostały określone wymagania oraz procedury realizacji nadzoru nad przebiegiem procesu szkolenia, a także ujednolicono sposób planowania, opracowania dokumentów planistycznych i szkoleniowych. Prowadzącymi szkolenie byli oficerowie z Inspektoratu Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, którzy poprowadzili kurs w dwóch panelach: stacjonarnym(teoretycznym) i dynamicznym (praktycznym). W panelu dynamicznym kadra z centrów szkolenia i szkół podoficerskich z Ustki, Poznania, Wrocławia, Łodzi przeprowadziła metodyczne zajęcia pokazowe z regulaminu musztry, pierwszej pomocy przedmedycznej, szkolenia strzeleckiego i inżynieryjno-saperskiego, walki wręcz i zasad bezpiecznego posługiwania się bronią BLOS, które docelowo mają charakter zajęć wzorcowych do zastosowania we wszystkich jednostkach prowadzących szkolenie studentów.
Przed Siłami Zbrojnymi RP stoi pilne zadanie odbudowy rezerw osobowych, które zapewni większy dopływ młodszych wiekiem żołnierzy rezerwy, w szczególności oficerów i podoficerów. Ministerstwo Obrony Narodowej przywraca ideę ochotniczego szkolenia studentów. „Legia Akademicka” to uruchomiony w 2017 roku przez MON pilotażowy program skierowany do studentów. Szkolenie będzie dzieliło się na cześć teoretyczną – realizowaną na uczelniach w trakcie roku akademickiego (30 godzin lekcyjnych) oraz część praktyczną realizowaną w jednostkach, centrach i ośrodkach szkolenia, która będzie trwać 6 tygodni podzielona zostanie na dwa moduły:
Program pilotażu przewiduje także docelowo uruchomienie modułu oficerskiego oraz ujęcie tych absolwentów szkół średnich, którzy w ramach pilotażowego programu klas wojskowych ukończą szkolenie podstawowe – w takim wypadku tacy absolwenci będą mogli rozpocząć szkolenie wojskowe na studiach od razu od modułu podoficerskiego.
Szkolenie w wyznaczonych jednostkach wojskowych rozpocznie się 2 lipca br.
Tekst: kmdr ppor. Robert Biernaczyk
Zdjęcia: bosm. Andżelika Sobczyńska