Powidzka BRYZA w „Akcji Serce”

Już 25 raz w tym roku załoga 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego wspólnie z cywilnym personelem medycznym wykonała lot w ramach „Akcji Serce”.

Akcja rozpoczęła się wieczorem 27 sierpnia, kiedy po potwierdzeniu możliwości wykonania lotu, lekarze i wojskowe służby dyżurne rozpoczęły proces planowania i przygotowania operacji, która zawierała m.in. ustalenia dotyczące godziny, trasy czy pogody. Po przygotowaniu samolotu przez personel techniczny, około 2:00 w nocy, samolot M-28 o numerze 0215 wystartował z Powidza. Załoga dowodzona przez kapitana Sebastiana Oporowskiego, wykonała lot na trasie Powidz – Katowice – Radom – Katowice – Powidz. Szczęśliwy finał akcji miał miejsce 28 sierpnia br., kilka minut po godzinie 12.00.

Wojskowi lotnicy od blisko 32 lat wykonują tego typu zadania. Zdecydowaną większość z nich realizują załogi 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

Dzisiejsza „Akcja Serce” to w tym roku czwarty lot z Powidza wykonany przez 33. Bazę Lotnictwa Transportowego w celu ratowania ludzkiego życia. Dwadzieścia jeden razy „Akcję Serce” realizowały załogi z krakowskiej 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. Tym samym przez osiem miesięcy 2017 roku lotnicy z 3. Skrzydła dwadzieścia pięć razy przyczynili się do ratowania ludzkiego życia.

Na potrzeby „Akcji Serce” w 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego w gotowości utrzymywana jest załoga i samolot do wykonania lotu ratującego życie. Najczęściej loty wykonują żołnierze 8. Bazy Lotnictwa Transportowego, ale coraz częściej zaszczyt tego typu lotu przepada także 33. Bazie Lotnictwa Transportowego z Powidza.

Tekst: kpt. Martyna Fedro-Samojedny
Foto: Bartosz Bera, archiwum 3SLTr