WSOSP: Amerykańscy kadeci w Dęblinie

Grupa podchorążych Akademii Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych z Colorado Springs przebywała z wizytą w dęblińskiej Szkole Orląt.

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych gościła grupę podchorążych Akademii Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych z Colorado Springs. Wizyty amerykańskich kadetów w Szkole Orląt mają już wieloletnią tradycję i odbywają się w ramach amerykańskiej inicjatywy wymiany studentów „USAFA International Week”.

W trakcie pobytu w Dęblinie kadeci mieli możliwość zapoznania się z historią naszego kraju, tradycjami Wojska Polskiego i dziejami polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej. Kilkudniowy program wizyty obejmował także zwiedzanie miast – pereł polskiej architektury. Dzięki takim wyjazdom studenci amerykańscy zdobyli mieszankę językowych i kulturowych umiejętności, które mogą się im przydać jako przyszłym dowódcom, a jak podkreślali sami kadeci – wizyta w Polsce była dla nich szczególnie ważna, ponieważ żołnierze obu krajów uczestniczą jako koalicjanci w wielu misjach i wspólnych ćwiczeniach.

Zwiedzanie zabytków to tylko jedna z części napiętego programu wizyty. Amerykanie odwiedzili także 4 Skrzydło Lotnictwo Szkolnego oraz 41 Bazę Lotnictwa Szkolnego gdzie mieli okazję obserwować praktyczne szkolenie lotnicze podchorążych WSOSP.

Źródło: WSOSP
Autor: Agnieszka Kossowska
Zdjęcie: WSOSP