MON: Umowa na dostawę samolotów

– Mamy znakomity samolot, który będzie świetnie wyposażony. To jest powietrzny punkt kierowania krajem – powiedział sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki podczas podpisania umowy (31.03.2017) na dostawę „średnich” samolotów do transportu najważniejszych osób w państwie.

Szef Inspektoratu Uzbrojenia płk Dariusz Pluta oraz Jon W. Lewis dyrektor odpowiedzialny za kontrakty w firmie Boeing Company, w obecności sekretarza stanu w MON Bartosza Kownackiego oraz prezesa Boeing Business Jet Grega Laxtona, podpisali umowę na dostawę trzech samolotów typu Boeing 737-800, w tym: jednego samolotu używanego w konfiguracji pasażerskiej oraz dwóch samolotów BBJ 2 (typ 737-800 w wersji biznesowej) w konfiguracji z salonem HEAD. Wartość umowy netto wynosi 523.644.900 USD.

Odnosząc się do funkcji zamawianych samolotów minister Kownacki powiedział: to nie jest tylko i wyłącznie samolot do przewozu najważniejszych osób w państwie (…) Samolot ma odpowiednie systemy ochrony pasywnej i aktywnej, tam będą systemy łączności do poziomu „tajne” i to gwarantuje możliwość kierowania państwem właśnie z pokładu tego statku powietrznego. Z wiedzy, którą dysponuję, jest to samolot, oczywiście mniejszy, ale zabezpieczony porównywalnie jak samoloty „Air Force One”. To świadczy o tym, że znajduje się w gronie najlepiej zabezpieczonych samolotów do transportu najważniejszych osób w państwie. A nasze doświadczenia z lat ubiegłych wskazały, by był to kluczowy wymóg w tym postępowaniu.

Pierwszy samolot zostanie dostarczony do 15 listopada 2017 roku, kolejne w 2020 roku. Odbiorcą samolotów będzie 1. Baza Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

Zasięg samolotu umożliwia przeloty transatlantyckie. W konfiguracji HEAD na pokład można zabrać ok. 70 pasażerów, a w wersji pasażerskiej – ok. 130.

– Jesteśmy całkowicie oddani temu programowi samolotów dla polskich VIP. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy stać się jego częścią. Cieszymy się, że możemy dostarczyć samoloty Boeing 737-800 – zapewnił Jon W. Lewis z Boeing Company.

Wraz z samolotami dostarczony zostanie pakiet logistyczny zapewniający początkową eksploatację samolotów, pakiet szkoleniowy (dla personelu latającego, technicznego i pokładowego) oraz ponad dwuletni okres wsparcia eksploatacji.

– Możemy dzisiaj ogłosić pełny sukces tego postępowania. Chciałbym jeszcze raz podkreślić – przez 27 lat nie udało się tego zrobić. 27 lat czekaliśmy na samolot dla najważniejszych osób w państwie. W przeciągu 9 miesięcy, kiedy pani premier Szydło podjęła taką decyzję, kiedy rząd podjął stosowną uchwałę przeznaczając odpowiednie środki na zabezpieczenie tego transportu, udało się obydwa postępowania przeprowadzić, zakończyć je sukcesem – podsumował minister Kownacki.

Dzisiejsza umowa na dostawę samolotów „średnich” typu Boeing B737-800 oraz podpisana w dniu 14 listopada 2016 r. umowa na dostawę dwóch samolotów „małych” typu Gulfstream G550 jest kolejnym etapem realizacji Programu Wieloletniego „Zabezpieczenie transportu powietrznego najważniejszych osób w państwie (VIP)” ustanowionego w dniu 30 czerwca Uchwałą Rady Ministrów Nr 73. 30 sierpnia 2016 r., zgodnie z zapisami ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych, wszczęto (przekazano do publikacji w Dzienniku Urzędowym UE) dwa postępowania na pozyskanie samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie (VIP).

Źródło: MON
Zdjęcie: MON