25. BKPow: Zgrupowanie spadochronowe pododdziałów 25BKPow.

Od 20 do 31 marca br. na bazie lotniska Masłów w rejonie Kielc pododdziały specjalistyczne 25 Brygady Kawalerii Powietrznej realizowały zgrupowanie spadochronowe.

Żołnierze 25BKPow wykonywały skoki spadochronowe z wykorzystaniem spadochronów tunelowych, które wykorzystywane są do przeniknięcia do rejonu przyszłych działań bojowych sposobem spadochronowym o każdej porze doby oraz lądowania grupą i drużyną w trudnych warunkach terenowych.

W czasie zgrupowania żołnierze wykonywali skoki z samoczynnym systemem otwarcia umożliwiające przelot skoczka na odległość do kilkunastu kilometrów oraz z kombinowanym systemem otwarcia, gdzie skoczek po opuszczeniu pokładu statku powietrznego na wysokości 4000 metrów może otworzyć spadochron główny na jak najniższej wysokości ograniczając tym przeciwnikowi możliwość jego wykrycia.

Było to pierwsze z kilku zaplanowanych w tym roku zgrupowań spadochonowych, których uwieńczeniem będzie wykonanie skoku szkolno–bojowego w warunkach jak najbardziej zbliżonych do sytuacji mogącej wystąpić w czasie konfliktu zbrojnego.

Źródło: DGRSZ
Zdjęcia: sierż. Patryk Cieliński
Tekst: kpt. Zbigniew Krupa