MON: Posiedzenie SKON nt. sił powietrznych

– Nie będziemy podążali w kierunku zakupu używanych samolotów wielozadaniowych F-16 w starszej wersji A i B – powiedział w środę na posiedzeniu Sejmowej Komisji Obrony Narodowej sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki.zdjęcie – Posiedzenie SKON nt. sił powietrznych

W środę odbyło się posiedzenie SKON poświęcone omówieniu spraw związanych z siłami powietrznymi.

Jak podkreślił podczas wystąpienia wiceminister Bartosz Kownacki w MON, Sztabie Generalnym WP i Inspektoracie Uzbrojenia była prowadzona analiza dotycząca ewentualnego zakupu samolotów F-16 A/B, której wyniki wykazały, że nie jest to zasadny kierunek. Wiceminister zwrócił m.in. uwagę na duży koszt modernizacji samolotów. – Można powiedzieć, że koszt byłby większy niż kupno nowego i dlatego w tym kierunku na pewno nie będziemy podążali – mówił wiceminister Kownacki.

Jednym z tematów podejmowanych podczas posiedzenia była kwestia integracji z samolotami F-16 lotniczych pocisków kierowanych JASSM o zasięgu do 370 km. Obecny podczas rozmów gen. dyw. Jan Śliwka zastępca Dowódcy Generalnego RSZ poinformował, że do końca marca jeden z polskich F-16, będących obecnie w USA, powinien odpalić pocisk JASSM, by certyfikować integrację uzbrojenia i maszyny. Oprogramowanie pozostałych samolotów ma zostać zaktualizowane już w Polsce.

Źródło:MON
Zdjęcie: MON