DGRSZ: Podwójna Akcja Serce

Krakowskie załogi samolotów C-295 Casa z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w odstępie zaledwie kilku godzin zrealizowały dwa loty w ramach Akcji Serce.

Piloci krakowskiej 8 Bazy Lotnictwa Transportowego mają za sobą pracowity weekend. Wysiłek wielu ludzi – pilotów, żołnierzy, lekarzy i personelu medycznego doprowadził do wykonania kolejnych dwóch lotów w ramach Akcji Serce. W nocy z 3 na 4 marca, o godzinie 01:28 załoga Casy o numerze bocznym 017, w składzie I pilot – kapitan Piotr Adamiec, II pilot – porucznik Tomasz Hanek, technik pokładowy – młodszy chorąży Andrzej Romaniuk, loadmaster – młodszy chorąży Mariusz Zaczkiewicz, wykonała lot po trasie Kraków – Gdańsk – Katowice – Kraków. Przedsięwzięcie zakończyło się tuż przed godziną 10 rano. Kolejny lot odbył się już za niespełna pół godziny: o 10:23 kolejny samolot C-295 o numerze 024 wystartował do drugiej Akcji Serce, po trasie Kraków – Warszawa – Malbork – Warszawa. W skład załogi weszli porucznik Arkadiusz Grzyb, porucznik Robert Wawrzyniak, kapitan Konrad Kaznowski i plutonowy Patryk Bardak.

Dzięki wspólnemu wysiłkowi żołnierzy – pilotów, techników i całej grupy personelu naziemnego, a także lekarzy możliwe jest ratowanie ludzkiego życia. Sobotnie loty to tylko dwa z setek lotów, które zostały zainicjowane przez prof. Zbigniewa Religę i ówczesne Dowództwo Wojsk Lotniczych. Współpraca transplantologów i lotników trwa od 1988, kiedy to podpisano pierwszą umowę na nieodpłatne świadczenie przez wojsko usług transportu lotniczego dla ośrodków transplantacyjnych.

W tym roku załogi 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego trzy razy podrywały samoloty do Akcji Serce, w poprzednim takich lotów było sześć.

Tekst: kpt. Martyna Fedro-Samojedny
Zdjęcia: archiwum 3 SLTr