Pierwsze polskie komponenty już w systemie Patriot

Bydgoski Teldat otrzymał od koncernu Raytheon kolejny kontrakt na dostawę zaawansowanych, wojskowych komponentów teleinformatycznych, przeznaczonych do systemu obrony powietrznej Patriot. Zgodnie z podpisaną w 2014 roku umową o współpracy pomiędzy tymi firmami, wyroby polskiej spółki są od trzech lat oferowane użytkownikom tego amerykańskiego systemu na całym świecie.

 

Pierwszy kontrakt związany z opracowaniem na potrzeby unowocześnionego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, wskazanych mobilnych rozwiązań teleinformatycznych w wersji wojskowej, podpisany został we wrześniu 2014 roku. Zawarcie umowy poprzedziły cztery lata, podczas których firma Teldat została poddana audytowi przez właściwe instytucje z USA i Polski, a oferowane przez nią produkty – urządzenia systemu Jaśmin były m.in. przez ponad rok gruntownie badane i testowane w wyspecjalizowanych laboratoriach na terenie USA, w tym w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego.

 

Zgodnie z zamówieniem z 2014 roku, inżynierowie Teldat zaprojektowali i przeprowadzili próby kwalifikacyjne ww. wysokospecjalistycznych komponentów, umożliwiających zbudowanie dla Patriotów w najnowszej wersji systemu łączności sieciocentrycznej. Etap projektowo-rozwojowy umowy zakończył się w grudniu 2015 roku i wtedy również ruszyła seryjna produkcja urządzeń spełniających wszystkie natowskie i amerykańskie normy obronne dla tego typu rozwiązań.
Ma ona wyraźną tendencję rozwojową, bo już została zwiększona o blisko 100%.

 

Po dostawie dwóch transz omawianych rozwiązań, koncern Raytheon złożył w Teldat zamówienie na kolejną, trzecią partię urządzeń, które trafią do państw – użytkowników systemu rakietowego Patriot. To ogromny sukces polskiej firmy.

„Opracowanie i produkcja ważnych komponentów teleinformatycznych w wersji wojskowej dla systemu Patriot to dowód uznania m.in. dla naszej wiedzy fachowej oraz naszych rozwiązań technologicznych i funkcjonalnych, wywodzących się głównie z Systemu Systemów Jaśmin, którego poszczególne moduły (ich duża ilość jest już eksploatowana w SZ RP, np. HMS JAŚMIN – system zarządzania walką korpusu, dywizji i brygad wraz z jego WTI) mogą być teraz łatwo i szybko zintegrowane oraz użyte w systemach Patriot. Następnym dowodem potwierdzającym profesjonalizm działania Teldat jest kolejny – właśnie otrzymany i znaczący kontrakt na dostawę wymienionych zmilitaryzowanych rozwiązań (w tym programowych). Wynika to również z tego, że nasi inżynierowie, także w tym przypadku, stanęli na wysokości zadania i stworzyli światowej klasy produkt, którego jakość odpowiada najwyższym standardom wymaganym od tego typu wyrobów o najwyższym stopniu zaawansowania technologicznego. Za projekt tego rozwiązania nasza spółka otrzymała pod koniec ubiegłego roku nagrodę PMI, która jest pierwszą tego typu nobilitacją otrzymaną przez przedsiębiorstwo polskiego przemysłu obronnego” – powiedział dr inż. Henryk Kruszyński, prezes zarządu Teldat. – „Współpraca z firmą Raytheon pozwoliła nam dołączyć do światowej sieci dostawców tego koncernu i otworzyła już obecnie drogę do rynków eksportowych    13 użytkowników systemu Patriot, co odbywa się i ma tendencję rozwojową, również z pożytkiem dla Skarbu RP, promocji Polski i Marki Polskiej w świecie.” – dodał prezes Kruszyński.

Współpraca Teldat i Raytheon obejmuje następujące dziedziny:

  • rozwiązania sieciowe, programistyczne i urządzenia oparte na protokołach internetowych (IP);
  • sprzęt łącznościowy do celów wojskowych;
  • oprogramowanie do systemów dowodzenia i kontroli;
  • integracja systemów, testy weryfikacyjne i walidacyjne (IV&V)

Źródło / Autor: Raytheon

Zdjęcie: Raytheon