AN-124 Rusłan na łódzkim lotnisku

We środę na łódzkim lotnisku wylądował samolot transportowy AN-124 Rusłan. Przyleciał do Łodzi po helikopter wyremontowany w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1. Z ładunkiem odleciał do Senegalu.

AN-124 Rusłan to jeden z największych samolotów transportowych na świecie produkcji radzieckiej. Jego rozpiętość skrzydeł to 73 metry, a długość 69 metrów. Napędzają go cztery silniki odrzutowe. Zasięg samolotu to 16 tysięcy kilometrów. Może lecieć z maksymalną prędkością 850 km/godz. Lądowanie takiego kolosa zawsze budzi na lotniskach zainteresowanie.

– To największy w historii samolot przylatujący i obsługiwany w pełni na naszym lotnisku i drugi samolot transportowy na świecie o drugim największy, udźwigu oraz o drugiej największej przestrzeni ładunkowej. To wydarzenie dla każdego lotniska w Europie Środkowej. Nasze służby operacyjne, techniczne, handlingowe są bardzo dobrze przygotowane w każdej chwili do przyjęcia takiego samolotu – mówi Tomasz Szymczak, prezes zarządu Portu Lotniczego im. Władysława Reymonta.

AN-124 Rusłan przyleciał na łódzkie lotnisko z Sofii. Przez tylną rampę załadowano towar, a przez podnoszony dziób samolotu wciągnięto na pokład śmigłowiec Mi-24. Cała operacja trwała trzy godziny.

Źródło / Autor: Lotnisko Łódź
Zdjęcie: Andrzej Amerski i Andrzej Wrona