Airbus gotowy do końcowych testów satelity Aeolus przed startem

Zamówiony przez ESA satelita Aeolus do obserwacji wiatrów opuści zakłady w Stevenage w Wielkiej Brytanii w celu przeprowadzenia końcowych testów Aeolus będzie mierzył globalne prędkości wiatrów w poziomych warstwach do wysokości 30 km nad powierzchnią Ziemi i zwiększy dokładność liczbowych prognoz pogody

Aeolus usprawni badania i modelowanie klimatu

Aeolus, satelita do obserwacji wiatrów zamówiony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), w ciągu następnych kilku dni opuści Stevenage w Wielkiej Brytanii i rozpocznie pierwszy etap swojej podróży w kosmos. Pojedzie do Tuluzy we Francji, gdzie zostanie poddany końcowym testom, zanim trafi do Gujany Francuskiej, skąd zostanie wyniesiony na orbitę przez rakietę Vega.

Statek kosmiczny o masie 1,7 tony zbudowany przez Airbus Defence and Space jest wyposażony w instrument LIDAR (Light Detection And Ranging) o nazwie Aladin, który wykorzystuje efekt Dopplera do mierzenia prędkości wiatru na różnych wysokościach.

Aladin emituje impulsy ultrafioletowego światła laserowego w dół atmosfery i gromadzi odbite światło za pomocą dużego teleskopu o średnicy 1,5 metra. Światło to jest następnie analizowane na pokładzie satelity przez bardzo czułe odbiorniki, aby określić dopplerowskie przesunięcie sygnału w znajdujących się na różnych wysokościach warstwach atmosfery.

Dane Aeolusa zapewnią dokładne informacje o profilach wiatrów w skali globalnej i posłużą meteorologom do zwiększenia dokładności prognoz pogody.

Statek kosmiczny opuści Stevenage 29 stycznia i zostanie przewieziony do Tuluzy (Intespace) w specjalnym konwoju. Testy będą obejmować symulację startu rakiety Vega z wykorzystaniem specjalnych urządzeń wibracyjnych i akustycznych. Następnie satelita trafi do specjalistycznych zakładów CSL w belgijskim Liege, gdzie zostanie poddany termicznym testom próżniowym, które symulują środowisko przestrzeni kosmicznej, a także kompletnym próbom działania systemu instrumentów.

Aeolus będzie poruszać się po orbicie 320 kilometrów nad Ziemią, a jego przewidywany okres użytkowania to trzy lata.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space
Zdjęcie: Airbus Defence and Space