Pożegnanie II Zmiany PKW operacja Inherent Resolve Kuwejt

4 stycznia br., w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego (32BLT) odbyła się uroczysta zbiórka, na której zostali pożegnani żołnierze II Zmiany PKW OIR Kuwejt, którzy w najbliższych dniach znajdą się na teatrze działań.
zdjęcie – Pożegnanie II Zmiany PKW operacja Inherent Resolve Kuwejt
Pożegnanie II Zmiany PKW operacja Inherent Resolve Kuwejt.

Zbiórkę rozpoczął meldunek złożony przez Szefa sztabu 32BLT ppłk Krzysztofa Bienia Inspektorowi Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Cezaremu Wiśniewskiemu, który następnie przywitał sie ze sztandarem kompanii reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Dęblina oraz dokonał przeglądu pododdziałów.

Na uroczystości obecni byli m.in. Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Sławomir Wojciechowski, Dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu płk pil. Jacek Pszczoła, Dowódca 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku płk pil. Rafał Zadencki, starosta łaski pani Teresa Wesołowska oraz rodziny żołnierzy.

Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego odegranego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Sił Powietrznych z Poznania pod batutą por. Krzysztofa Zeleśkiewicza na maszt wciągnięto flagę państwową. Glos zabrał Dowódca Bazy, który powiedział -Służba poza granicami Polski wymaga profesjonalizmu, psychicznej sprawności i hartu ducha. Życzę Wam żołnierze, abyśmy po wypełnionej misji mogli witać Was zdrowych na polskiej ziemi, z poczuciem dobrze wypełnionych zadań […] Dziś wydaję Wam rozkaz szczęśliwego powrotu do domu.

Następnie do żołnierzy słowa skierował Inspektor Sił Powietrznych, który podziękował kadrze dowódczej bazy za bardzo dobre przygotowanie kontyngentu do wykonywania tych trudnych zadań poza granicami kraju, co zostało potwierdzone podczas ćwiczenia certyfikującego i wyrażone w opiniach przełożonych na wszystkich szczeblach dowodzenia.

-Wierzę, że się sprawdzicie i życzę Wam szczęścia, a rodziny zapewniam o wsparciu zarówno ze strony dowódcy bazy jak i Dowództwa Generalnego RSZ. Za kilka miesięcy powitamy Was z radością na polskiej ziemi po spełnionych obowiązkach. Wiem, że podołacie tym zadaniom – powiedział gen. Wiśniewski.

Odczytano postanowienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy o użyciu dwóch Polskich Kontyngentów Wojskowych w operacji Inherent Resolve w okresie od 01 stycznia do 30 czerwca 2017 r.

Dowódca kontyngentu ppłk pil. Norbert Chojnacki odebrał z rąk Inspektora Sił Powietrznych flagę RP z godłem, którą zabierze do Kuwejtu by dumnie powiewała w bazie będąc świadectwem polskiej obecności.

Inspektor Sił Powietrznych i Dowódca Operacyjny RSZ w obecności żołnierzy i zebranych gości podpisali protokół, który formalnie przekazał żołnierzy podległych bezpośrednio pod Dowództwo Generalne RSZ w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego RSZ.

Tekst i zdjęcia : kpt. Grzegorz Jasianek
Źródło: DGRSZ