Niemcy odbierają pierwszy samolot transportowy A400M w standardzie taktycznym

Airbus Defence and Space dostarczył niemieckim siłom powietrznym pierwszy samolot transportowy A400M zakwalifikowany do operacji taktycznych i lotów w obszarach zagrożenia militarnego.

Jest to szósty A400M w służbie Niemiec i pierwszy, który oferuje nowe możliwości obok typowych dla tego samolotu doskonałych osiągów w roli transportowca strategicznego. Wszystkie samoloty zostaną zmodernizowane do nowego standardu i będą otrzymywać kolejne ulepszenia w miarę ich certyfikacji.

Wśród najnowszych możliwości samolotu kluczowe znaczenie mają ulepszenia w systemach obronnych, zrzucanie ładunku z powietrza oraz wykonywanie skoków spadochronowych. Ponadto A400M może operować na nieutwardzonych pasach startowych, latać zaledwie 50 metrów nad ziemią, tankować inne samoloty w powietrzu oraz bezpiecznie startować i lądować w bardzo wysokich temperaturach.

Nowy samolot jest wyposażony w podsystem obronny (Defensive Aids Sub-System, DASS) złożony z systemu ostrzegania przed rakietami, systemu ostrzegania przed radarami oraz systemu wyrzucającego flary i dipole utrudniające radiolokację. System DASS dla wszystkich samolotów A400M jest integrowany przez Airbus Defence and Space w Ulm.

Samolot jest w pełni certyfikowany do zrzutu ładunków wojskowych i humanitarnych ważących do 8 ton z tylnej rampy, na przykład 24 jednotonowych palet, a dalsze ładunki są obecnie kwalifikowane w ramach prób w powietrzu.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space
Zdjęcie: Airbus Defence and Space / wcześniejszy egzemplarz podczas testów