Blisko 18% pasażerów więcej w Porcie Lotniczym Wrocław

W listopadzie 2016 roku na trasach krajowych przybyło prawie 50% pasażerów. Tanie linie odnotowały wzrost o 10,8% na trasach międzynarodowych. Pięć nowych, wprowadzonych w październiku połączeń cieszy się ogromną popularnością. Samoloty z Wrocławia na południe Europy latały wypełnione nawet w ponad 90%. Przybyło również pasażerów latających do niemieckich portów przesiadkowych.

W listopadzie 2016 roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył łącznie ponad 187 tys. pasażerów – to oznacza wzrost aż o 17,8% w porównaniu do listopada 2015 roku. Co się złożyło na ten wynik?

– Blisko 15 tys. pasażerów skorzystało z pięciu nowych połączeń uruchomionych przez tanie linie tej jesieni. Każdy z tych kierunków okazał się strzałem w dziesiątkę. Dodatkowo, coraz więcej podróżnych lata na południe również w okresie jesienno-zimowym. Systematycznie przybywa też pasażerów na trasach międzynarodowych obsługiwanych przez przewoźników tradycyjnych. Z kolei na imponujący wzrost na trasach krajowych największy wpływ miało zwiększenie liczby lotów linii Ryanair na trasie do Warszawy – mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Porcie Lotniczym Wrocław.

Blisko 108 tys. pasażerów tanich linii

W sezonie zimowym pasażerowie wrocławskiego lotniska mają do wyboru w sumie 27 połączeń tanich linii na trasach międzynarodowych. Nowości to główne lotnisko Madrytu, Manchester, Newcastle i Belfast (wszystkie w ofercie linii Ryanair), a także Kijów (Wizz Air).
W listopadzie 2016 roku liczba pasażerów tanich linii lotniczych na trasach międzynarodowych wzrosła o 10,8% (w porównaniu do listopada 2015). Najwięcej podróżnych przybyło na obsługiwanej przez linie Ryanair trasie na Teneryfę – aż 43,5%. Więcej podróżnych skorzystało również z innych kierunków południowych, do Barcelony (2,8%) i Rzymu (2,4%).

– Warto też zauważyć, że na kierunkach południowych przewoźnicy odnotowują wypełnienia samolotów sięgające lub przekraczające 90%. Tak jest w przypadku Malty, czyli połączenia, które w tym roku po raz pierwszy pozostało w rozkładzie po sezonie letnim, a także Barcelony, Mediolanu i Teneryfy – mówi Jarosław Sztucki.

Imponujący jest również wzrost liczby pasażerów na trasach skandynawskich, obsługiwanych przez linie Wizz Air. Z połączenia do Sztokholmu Skavsta skorzystało o 43,1% więcej podróżnych, a do Oslo Torp 21,4%.
Jeśli chodzi o połączenia na Wyspy Brytyjskie, to największych wzrost przewoźnicy odnotowali na trasach do Doncaster Sheffield (10%; obsługiwana przez Wizz Air), Cork (8,9%; Ryanair) oraz do Londynu Luton (4,7%; Wizz Air).

47,8% pasażerów więcej na trasach krajowych

Z połączeń na trasach krajowych skorzystało w listopadzie 2016 roku łącznie ponad 48 tys. pasażerów. Na trasie do Warszawy linie Ryanair odnotowały wzrost o 100,6%. Z kolei w samolotach PLL LOT było o 9,5% więcej pasażerów niż w listopadzie 2015.
– Samolot to obecnie najszybszy i najwygodniejszy sposób podróżowania na trasie do Warszawy. Bogata oferta, codziennie aż 9 połączeń między Wrocławiem a głównym portem Warszawy, położonym blisko centrum stolicy, przekłada się na bardzo duże zainteresowanie podróżnych – dodaje Jarosław Sztucki.
Znaczenie ma też zróżnicowanie oferty. Sześć połączeń realizują PLL LOT, a trzy linie Ryanair.

Oblężenie niemieckich hubów

W segmencie tradycyjnych połączeń międzynarodowych wzrost wyniósł 8,1%. Najwięcej pasażerów, blisko 50%, przybyło na trasie do Düsseldorfu, przy niemal identycznej liczbie rejsów jak w listopadzie ubiegłego roku. Z kolei połączenie do Frankfurtu wybrało ponad 26% podróżnych więcej (w rozkładzie zimowym 2016/2017 na tej trasie jest sześć dodatkowych rejsów w tygodniu), a do Monachium 3,3%.

– Systematycznie wzrastająca popularność rejsów do niemieckich portów przesiadkowych wynika z dwóch przyczyn. Po pierwsze, obserwujemy stały wzrost liczby podróży biznesowych do i z Wrocławia. Po drugie, coraz więcej pasażerów naszego lotniska korzysta również z transferu we Frankfurcie, Monachium lub Düsseldorfie, w tym również na trasach międzykontynentalnych. Wynika to z faktu, że imponująca liczba połączeń między Wrocławiem a dużymi hubami, a także dogodne godziny lotów umożliwiają wygodne zaplanowanie takiej podróży – mówi Jarosław Sztucki.

Z oferty tradycyjnych przewoźników na trasach międzynarodowych w listopadzie 2016 skorzystało łącznie blisko 30 tys. pasażerów wrocławskiego lotniska.
Łącznie, od początku stycznia do końca listopada 2016, Port Lotniczy Wrocław obsłużył już ponad 2,2 miliona pasażerów.

Źródło / Autor: Lotnisko Wrocław
Zdjęcie: Lotnisko Wrocław