LOT zainaugurował współpracę z Nordicą

Warszawa, 18 listopada 2016 roku – Pierwszy Bombardier CRJ 900 wylądował po 15:30 na Lotnisku Chopina w Warszawie, wykonując dla LOT-u rejs z Tallinna. Kolejny samolot tego typu przyleci ze stolicy Estonii tuż po godzinie 18. Samoloty nie będą długo stały na ziemi – jeszcze w piątek jeden z nich poleci w pierwszy rejs z Warszawy do Sztokholmu.

To oficjalny początek strategicznej współpracy między polskim i estońskim przewoźnikiem. W sumie w tym roku LOT będzie użytkował dwa Bombardiery CRJ 900, które będą obsługiwały wszystkie rejsy między Warszawą a Tallinnem i Sztokholmem oraz wybrane rejsy między Warszawą a Wilnem. Współpraca ta zostanie rozszerzona już w przyszłym roku, kiedy w hubie LOT-u w Warszawie zostanie zbazowana trzecia maszyna tego typu.

„Wykorzystanie samolotów naszego estońskiego partnera już na tym etapie znacząco zwiększa naszą efektywność kosztową i elastyczność, a w przyszłości pozwoli na uruchamianie nowych połączeń i zwiększanie częstotliwości na już obsługiwanych trasach. Przede wszystkim to jednak doskonały produkt dla naszych pasażerów. Bombardiery CRJ 900 to wygodne i nowoczesne odrzutowce, cieszące się sympatią pasażerów na całym świecie” – mówi Adrian Kubicki, rzecznik prasowy LOT-u.

Każdy z Bombardierów CRJ 900 wyposażony jest w 88 foteli, po dwa w każdym rzędzie. Na ich pokładzie LOT oferuje trzy klasy podróży – LOT Business, LOT Premium Economy i LOT Economy Class. W związku z wprowadzeniem Bombardierów, z operacji wycofany zostanie Fokker 100 linii Carpatair, który przez ostatnie kilka miesięcy wykonywał dla LOT-u rejsy do Amsterdamu i Gdańska.

Już w najbliższą sobotę w życie wejdzie kolejny ważny element współpracy między LOT-em a Nordicą. Na mocy umowy komercyjnej między przewoźnikami, od 19 listopada wszystkie rejsy z Tallinna, jakie w ofercie ma Nordica, będą obsługiwane pod numerami rejsów LOT-u. Będą to rejsy ze stolicy Estonii do Brukseli, Sztokholmu, Amsterdamu, Wiednia, Kijowa, Wilna, Oslo i Trondheim. Rejs między Tallinnem a Monachium będzie tymczasowo obsługiwany jednym z Embraerów LOT-u, który zostanie zbazowany w stolicy Estonii. Wszystkie połączenia z Tallinna są dostępne w kanałach sprzedaży LOT-u, w tym na stronie lot.com.

Docelowo LOT zamierza też przejąć 49% udziałów w spółce córce Nordiki, Regional Jet, co da polskiemu przewoźnikowi kontrolę operacyjną nad wykonywanymi wspólnie z Nordicą rejsami, jak również zagwarantuje LOT-owi trwały dostęp do floty Bombardierów CRJ, których Regional Jet jest operatorem.

Strategiczna współpraca z linią Nordica to pierwszy tego typu, nowatorski i innowacyjny model konsolidacji rozdrobnionego rynku lotniczego w Europie Środkowo-Wschodniej. Współpraca pozwala obu liniom rozwijać się pod własnymi markami, czerpiąc z efektu skali wspólnej działalności.

Źródło: PLL LOT
Zdjęcie: PLL LOT