Ratyheon – uwaga o terminach dostaw systemu do Polski

Poniżej zamieszczamy informację firmy Raytheon w sprawie systemu Patriot:

W związku z pojawiającymi się nieprecyzyjnymi informacjami nt. terminów dostaw systemu Patriot, chciałabym poinformować, że oferta Raytheona, jeśli chodzi o terminy,  w żaden sposób nie uległa zmianie.

Raytheon proponuje:

  1. W ciągu 24 miesięcy od podpisania kontraktu Raytheon dostarczy pierwsze baterie Patriot w najnowszej obecnie konfiguracji. Te baterie będą już zawierały komponenty wyprodukowane przez polski przemysł. W najbliższym czasie spodziewamy się podpisania odpowiednich porozumień. Jeżeli kontrakt zostanie podpisany w połowie 2017 r., to te baterie zostaną dostarczone w r. 2019.
  2. Jednocześnie Raytheon rozpocznie współpracę z polskim przemysłem obronnym w zakresie opracowania jeszcze nowszej wersji systemu. Prace będą obejmowały wspólne  opracowanie systemu dowodzenia o otwartej architekturze, radaru o polu widzenia 360 stopni opartego na technologii AESA GaN (azotek galu) oraz nowej wyrzutni o zmiennym polu nachylenia przystosowanej do wystrzeliwania różnych pocisków (MSE, GEM-T, SkyCeptor).
  3. Pierwsze baterie w tej konfiguracji zostaną dostarczone w ciągu 65 miesięcy od podpisania kontraktu, zatem ok. roku 2022.
  4. W tym samym czasie pierwsze baterie dostarczone Polsce  zostaną zmodernizowane do tej najnowszej wersji.

 

Ponadto polski przemysł dołączy do globalnego rynku systemu Patriot i będzie miał udział w kontraktach eksportowych do pozostałych użytkowników systemu.

Źródło: Raytheon

Zdjęcie: Raytheon