Studenci Politechniki Warszawskiej przeprowadzili udane testy rakiet

Sekcja Rakietowa Studenckiego Koła Astronautycznego z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej zakończyła testy lotne swoich rakiet. Starty przeprowadzono 22. i 29. października na poligonie Wojska Polskiego pod Toruniem. W tym roku podczas obu terminów Rakietowcom towarzyszyła bratnia Sekcja Balonowa SKA wypuszczająca balon przeznaczony do pomiaru rozkładu wiatru na różnych wysokościach.
W pierwszym terminie startowała rakieta dwustopniowa Amelia 2. Oba jej stopnie zostały odnalezione w dobrym stanie. Obok danych z komputera pokładowego, posłużą one do dokładnej analizy przebiegu lotu rakiety.
W drugim zaplanowanym terminie, przy obecności mediów, odbył się pierwszy lot TuCANa – nowej rakiety typu CanSat Launcher, której budowę umożliwiło wsparcie finansowe amerykańskiej firmy Raytheon. Celem TuCANa jest wynoszenie w dolne partie atmosfery eksperymentów naukowych wielkości puszki 0,33 l – tzw. CanSatów, które po wyrzuceniu na pułapie wracają na ziemię na własnych spadochronach, zbierając po drodze dane zgodnie ze swoim przeznaczeniem.
TuCAN wystartował pomyślnie, transmisja na żywo widoku z kamery zamieszczonej w jego korpusie pozwalała śledzić jeszcze przez pewien czas jego lot z bazy. Kontakt z rakietą urwał się krótko po osiągnięciu przez nią apogeum na wysokości ok 3,5 km.
Koniec testów lotnych to początek nowej pracy. Analiza zebranych danych pozwoli wprowadzić w testowanych konstrukcjach kolejne udoskonalenia. Trwają też prace nad przygotowaniem konkursu CanSatów, który w dalszej przyszłości mógłby rozwinąć się do polskiego odpowiednika zawodów REXUS.
Sekcja Rakietowa planuje swoje następne starty na wiosnę, prawdopodobnie na innym poligonie. Gotowe do testowania będą dwa egzemplarze naddźwiękowej rakiety H1, której najnowszy, udoskonalony aerodynamicznie model powinien pozwolić jej obronić tytuł najszybszej rakiety studenckiej w Europie, zdobyty w zeszłym roku po osiągnięciu ok 2,7 prędkości dźwięku.

Źródło / Autor: Politechnika Warszawska
Zdjęcie: Politechnika Warszawska