Taktyczny bsp Watchkeeper weźmie udział w największych na świecie ćwiczeniach systemów bezzałogowych

Watchkeeper_morze

Thales, wspólnie z 40 podmiotami zajmującymi się obronnością, przemysłem zbrojeniowym oraz szkolnictwem, od roku współpracuje z Royal Navy przy organizacji największych na świecie ćwiczeń z udziałem systemów bezzałogowych.

Wydarzenie o nazwie Unmanned Warrior z udziałem ponad 50 bezzałogowych pojazdów, powiązanych czujników i systemów odbędzie się w październiku br. u wybrzeży Szkocji i zachodniej Walii. Jego celem jest zgromadzenie danych pożytecznych do zrozumienia, w jaki sposób systemy bezzałogowe mogą przyczynić się do usprawnienia działań sił zbrojnych w środowisku morskim.

Podczas ćwiczeń odbędzie się pierwszy lot wykorzystywanego przez British Army bezzałogowego systemu powietrznego (bsp) Thales Watchkeeper w towarzystwie okrętu Typu 23 i statku handlowego. Następnie bsp weźmie udział w serii ćwiczeń obejmujących także długotrwałe loty patrolowe nad dużym obszarem, wsparcie wojsk desantowych i koordynację ostrzału artyleryjskiego z pokładu okrętu.

Ćwiczenia mają za zadanie zademonstrować potencjał Watchkeepera do poprawy zdolności obrony własnej Royal Navy i przeprowadzania działań na morzu i nad lądem. Przy współdziałaniu z okrętami Royal Navy, Watchkeeper znajdować się będzie w maksymalnej odległości 150 km od linii brzegowej.

Połączenie czujnika optoelektronicznego i na podczerwień (EO/IR) oraz radaru Thales I-Master wykorzystywanego na Watchkeeperze czyni go idealną platformą do działań zarówno nad morzem, jak i nad lądem. Bezzałogowy system powietrzny doskonale sprawdza się m.in. w identyfikacji trudnych i szybko poruszających się celów, takich jak skutery wodne lub małe łodzie. Dane zebrane przez Watchkeepera będą w czasie rzeczywistym przesyłane do wyszkolonych operatorów i przyczynią się do usprawnienia procesu koordynacji ćwiczeń.

Źródło / Autor: Thales
Zdjęcie: Thales