Watchkeeper WK450 UAS

watchkeeper

Watchkeeper to aparat bezzałogowy oferowany przez firmę Thales i bazujący na maszynach Hermes 450.

Maszyna przeznaczona jest do wykonywania misji ISR (Intelligence Surveillance and Reconnaissance) i cechuje się dużą modułowością pozwalającą na przyszłe modyfikacje.

Watchkeeper może operować nawet w bardzo trudnych warunkach pogodowych i przy całkowitym braku widoczności. Misja może odbywać się nad wyznaczonym punktem lub na wskazanym obszarze, a długotrwałość lotu wynosząca kilkanaście godzin zapewnia nieprzerwany dopływ informacji. Poza dozorem nakazanego obszaru Thales zakłada dla maszyn Watchkeeper również misje zwiadowcze, pozwalające na gromadzenie danych na temat potencjalnych zagrożeń czy też zbieranie informacji na temat sił własnych. Maszyna może również zostać wykorzystana do identyfikacji celów oraz ich wskazywania. Przenoszone wyposażenie pozwala wykorzystać aparaty Watchkeeper do podświetlania obiektów dla amunicji precyzyjnej jak i uzbrojenia sił lądowych. Możliwość transmisji wysokiej jakości obrazów pozwala na podnoszenie świadomości sytuacyjnej wojsk własnych (Image Intelligence (IMINT)).

Do transportu aparatu wykorzystywany jest standaryzowany kontener pozwalający na przewożenie maszyny środkami komunikacji lądowej, morskiej i powietrznej.

watchkeeper - kontener

Watchkeeper powstał zgodnie ze standardem CS23/STANAG 4671. Ważną zaletą maszyny jest system wykrywania i zapobiegania oblodzeniom co pozwala na operowanie aparatu w bardzo trudnych warunkach pogodowych.

By odciążyć operatorów maszyna jest w stanie wystartować i wylądować w sposób autonomiczny. W przypadku utraty łączności wbudowany system awaryjny jest w stanie pokierować maszynę w stronę zapisanego w pamięci lądowisk awaryjnego.

Podstawowe dane:

  • długotrwałość lotu: +16h
  • pułap operacyjny: 15000 stóp
  • prędkość maksymalna: 95 węzłów
  • rozpiętość: 10,51m
  • długość kadłuba: 6,1m

Źródło: Thales

Zdjęcie: Thales