WIML: Profesor Jan F. Terelak ambasadorem przedsięwzięcia „Trzy sztuki na Antarktyce”

2016_terelak_antarktyka_4

„Trzy sztuki w Antarktyce” to bezprecedensowe przedsięwzięcie w polskiej kulturze, sztuce i świecie mediów, którego ambasadorem został znany polarnik i naukowiec WIML, Profesor Jan F. Terelak.

W lutym 2017 roku zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele trzech dziedzin polskiej sztuki i kultury: aktor i reżyser Olaf Lubaszenko, lider zespołu Raz Dwa Trzy Adam Nowak oraz fotograf ekstremalny Bartosz Stróżyński, popłynie jachtem żaglowym do Antarktyki. Ten pierwszy w historii artystyczny rejs jachtem żaglowym polskich twórców do Antarktyki będzie transmitowany na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

Ambasadorem przedsięwzięcia jest profesor zwyczajny Jan F. Terelak z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – wybitny polski naukowiec i ekspert, polarnik, jeden z pierwszych uczestników polskich wypraw polarnych, specjalizujący się w psychologii eksperymentalnej, psychologii stresu ekstremalnego, psychologii lotniczej, kosmicznej i polarnej.

W ramach eksperymentu naturalnego Profesor Jan F. Terelak przebywał z małą grupą zadaniową w Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego PAN na wyspie Króla Jerzego przez okres 14 miesięcy, co zaowocowało wydaniem dwóch książek pt. „Człowiek w sytuacjach ekstremalnych” (1982) i „Introspekcje Antarktyczne” (1982). Ta ostatnia książka jest kanwą przygotowywanego filmu przez reżysera krakowskiego Piotra Jaworskiego pt. „Syndrom zimownika”.

Źródło / Autor: WIML
Zdjęcie: WIML