LUFTHANSA: Otwarcie terminalu Satellite w Monachium – nowe standardy jakości

Munich Airport_Satellite

Spektakularna inauguracja nowego terminalu satelitarnego na lotnisku w Monachium: grupa akrobatów powietrznych wykonała odważną i pełną wdzięku choreografię ponad 20 metrów nad ziemią, nad centralną częścią handlową nowego obiektu. Olśniewający pokaz otaczający wieżę lotniskową w sercu terminala oglądało 1 900 gości z Niemiec i zagranicy.
Nowy rozdział w historii lotniska w Monachium rozpocznie się 26 kwietnia 2016 roku otwarciem nowego terminala satelitarnego. Pierwszy położony centralnie terminal w Niemczech i jedyny pięciogwiazdkowy port lotniczy w Europie ustanawia nowe standardy w najwyższej jakości obsłudze, kompetencjach i zrównoważonym rozwoju. Terminal Satellite jest kontynuacją owocnej współpracy pomiędzy Munich Airport i Lufthansą. Tak jak w przypadku Terminalu 2, partnerzy zjednoczyli siły aby zaprojektować, zbudować i sfinansować nowy obiekt obsługujący pasażerów w proporcjach 60:40. Głównym projektantem i planistą inwestycji zostało monachijskie biuro architektoniczne Koch + Partner.
Dla Michaela Kerkloha, Prezesa portu lotniczego w Monachium, nowy terminal satelitarny to kluczowy element rozwijającego się z sukcesem lotniska.

„Dzięki Satellite nie tylko utrzymamy doskonałe standardy obsługi, ale będziemy mogli realnie podnieść je na jeszcze wyższy poziom. Dotyczy to nie tylko wygodnych poczekalni, ale również atrakcyjnej strefy handlowej z restauracjami oraz 27 stanowiskom do odprawy, gdzie w większości przypadków pasażerowie nie będą musieli korzystać z transportu autobusowego.”

Carsten Spohr, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Lufthansy docenia również poprawę jakości wynikającej ze wzrostu przepustowości lotniska. „Rozbudowa Terminala 2 o nowy budynek Satellite, pozwoli liniom lotniczym Lufthansa Group operującym z Monachium, oferować jeszcze lepsze usługi dla pasażerów z całego świata. Dzięki podwojonej liczbie stanowisk do wchodzenia na pokład i jego opuszczania, pięciu nowym salonikom biznesowym, ponad 4000 mkw przestrzeni oraz najnowocześniejszym bramkom, pasażerowie tego 5-gwiazdkowego portu lotniczego będą cieszyć się jeszcze większym komfortem i wyższymi standardami jakości. Nasza inwestycja w obiekty na najwyższym poziomie jest widocznym zaangażowaniem w kontynuację naszego sukcesu w Monachium.”

W obiekcie znajduje się 27 nowych bramek, gdzie pasażerowie będą mogli bezpośrednio wchodzić na pokład bez korzystania z transportu autobusowego. Dzięki nowemu obiektowi satelitarnemu przepustowość Terminalu 2, z którego korzystają Lufthansa i jej partnerzy z sojuszu Star Alliance, wzrośnie z 11 do 36 mln pasażerów rocznie. Jako jeden z najbardziej zaawansowanych obiektów tego typu na świecie, Satellie zaoferuje podróżującym przyjazne otoczenie, bogatą ofertę zakupową i restauracyjną oraz niezwykle wygodne możliwości przesiadkowe w atrakcyjnej i przestronnej przestrzeni wypełnionej naturalnym światłem. Do użytku pasażerów udostępnionych zostanie także pięć nowych saloników biznesowych.
Satellite nie posiada oddzielnego wejścia – odprawa pasażerów odbywa się w Terminalu 2. Pasażerowie są poddawani kontroli paszportowej i bagażowej przed skorzystaniem z podziemnego systemu transportowego lotniska, który przewiezie ich do nowego obiektu w czasie krótszym niż 1 minuta. Na miejscu doświadczą równie wysokich standardów jakości co w Terminalu 2. W obiekcie dostępna jest bezpłatna sieć Wi-Fi oraz wejścia USB i gniazdka, w których można doładować urządzenia mobilne.
Oczekiwanie w terminalu Satellite jest zupełnie nowym doświadczeniem również jeśli chodzi o zakupy i usługi restauracyjne dzięki piętnastu strefom handlowym, siedmiu restauracjom i kawiarniom oraz trzem strefom bezcłowym na powierzchni ponad 7000 mkw. Architektura, możliwości zakupowe oraz bogata oferta restauracyjna odzwierciedlają bawarski styl życia i unikalny charakter Monachium.
Satellite oferuje również wiele punktów usługowych odpowiadających na potrzeby współczesnych pasażerów – od cichych przestrzeni z relaksacyjnymi fotelami, przez miejsca do zabawy dla dzieci i przewijalnie w damskich i męskich toaletach, po cztery strefy wyposażone w prysznice. Wszystkie usługi są zlokalizowanie centralnie, aby zapewnić klientom szybki i wygodny dostęp. W pobliżu mieści się również pięć nowych saloników biznesowych Lufthansy , a dzięki powierzchni 4000 mkw przestrzeń saloników w porcie została podwojona. Obiekt jest wyposażony w taras na dachu, panoramiczne okna oraz bar z widokiem na płytę lotniska.
Centralna część obiektu jest wypełniona naturalnym światłem, a umieszczone tam tematyczne stoiska utworzone na wzór targowiska oddają hołd Viktualienmarkt, słynnemu monachijskiemu targowi na otwartym powietrzu.
Satellite wyznacza nowe standardy również w zakresie działań przyjaznych środowisku i efektywności energetycznej. Zaawansowane technologicznie materiały oraz innowacyjny system ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia obniżają zużycie energii do minimum. 40% redukcji emisji CO2 w porównaniu do istniejących na lotnisku budynków zostało osiągnięte częściowo dzięki specjalnie zaprojektowanym fasadom: 4,5-metrowe szerokie strefy oddzielają klimatyzowane powietrze od zewnętrznego, działając jako bufor, udostępniając jednocześnie przestrzeń na schody ruchome. Fasada została wykonana z nowego rodzaju szkła, wyposażonego w specjalną powłokę umożliwiającą wpuszczanie światła do budynku przy jednoczesnym nienagrzewaniu go.
Terminal Satellite został wybudowany w ramach zaplanowanego budżetu i harmonogramu: przygotowania na placu budowy rozpoczęły się latem 2011 roku, a właściwe prace budowlane wiosną 2012. Kamień węgielny został wmurowany 23 kwietnia 2012 roku, a uroczyste zawieszenie wiechy odbyło się 12 września 2013 roku. Budowa została zakończona jesienią 2015 roku, po której nastąpiła faza testów, w której uczestniczyło ponad 3000 osób wcielających się w rolę pasażerów.

Źródło / Autor: Lufthansa
Zdjęcie: Lufthansa