DGRSZ: Polscy żołnierze na ćwiczeniu Baltops 2016

Baltops 2016

W czerwcu odbędzie się 44. edycja manewrów morskich Baltops – jednego z największych i najważniejszych ćwiczeń NATO na Bałtyku. Wzorem lat ubiegłych ponownie wezmą w nich udział polscy żołnierze, okręty oraz lotnictwo.
Podczas końcowej konferencji planistycznej (Tallin, 19-21 kwietnia) przedstawiciele polskiej delegacji potwierdzili udział w ćwiczeniu Baltops 2016 zadeklarowanych wcześniej sił i środków. Do głównej części ćwiczenia zgłoszony został okręt podwodny ORP Sęp (3 Flotylla Okrętów), 4 myśliwce F-16, samolot patrolowo – rozpoznawczy An-28B1R oraz 3 śmigłowce (2 Mi-14 PŁ i W-3RM z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej). Ponadto w operacji desantowej na poligonie w pobliżu Ustki (16 czerwca) planowany jest udział 5 trałowców i okrętu transportowo – minowego z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Kompania zmechanizowana z 7 Brygady Obrony Wybrzeża wystąpi natomiast jako OPFOR – czyli przeciwnik sił koalicyjnych, i prowadzić będzie działania na bronionym odcinku wybrzeża morskiego.

W największym tegorocznym ćwiczeniu NATO na Bałtyku weźmie udział ponad 4 tys. żołnierzy z państw członkowskich oraz partnerskich Sojuszu. Szczegóły zostaną wkrótce opublikowane przez organizatora – Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (ang. Naval Striking and Support Forces NATO – STRIKFORNATO).

Manewry morskie Baltops organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział wyłącznie siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju.

Informacji na temat zaangażowania Sił Zbrojnych RP w ćwiczenie Baltops 2016 oraz operacji desantowej na poligonie w Ustce udziela mjr Michał Romańczuk z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, tel. 602-173-866, email: rzecznik.dgrsz@mon.gov.pl

mjr Michał Romańczuk
Wydział Działań Komunikacyjnych
Oddział Komunikacji Społecznej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
tel. 602-173-866