ExoMars 2016 – będzie gorąco!

Airbus Defence and Space

Airbus Defence and Space, druga największa na świecie firma specjalizująca się w technologiach kosmicznych, zaprojektowała i zbudowała dwie osłony termiczne, dzięki którym kapsuła Schiaparelli podczas tegorocznej misji ExoMars 2016 będzie mogła przelecieć przez marsjańską atmosferę i bezpiecznie wylądować na Czerwonej Planecie.

Moduł lądownika został wystrzelony 14 marca z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wraz z modułem Trace Gas Orbiter, który będzie szukał śladowych gazów na marsjańskiej orbicie.

Przednia osłona termiczna kapsuły Schiaparelli, o średnicy 2,4 m i wadze 80 kg, składa się z warstwowej struktury węglowej zbudowanej przez hiszpański zespół Airbus Defence and Space, którą następnie pokryto 80 płytkami materiału izolacyjnego o nazwie Norcoat Liège w zakładach firmy w Bordeaux (Francja). W fazie wejścia w atmosferę materiał ten jest w stanie wytrzymać temperaturę dochodzącą do 1850°C i chroni kapsułę, dopóki nie zostanie odrzucony. Tylna osłona termiczna, również zbudowana przez Airbus Defence and Space w pobliżu Bordeaux, zawiera spadochrony używane w fazie zejścia. Waży tylko 20 kg i składa się z 93 płytek o 12 różnych kształtach zespolonych ze strukturą węglową. Instrumenty zostały zintegrowane z przednią osłoną termiczną, a następnie dopasowane do osłony tylnej przed montażem końcowym, który miał miejsce na wyrzutni w Bajkonurze.

Program ExoMars realizowany pod kierunkiem Thales Alenia Space Italia to wspólna inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, w ramach której mają odbyć się dwie misje. Tegoroczna misja obejmuje Trace Gas Orbiter (TGO) oraz demonstrator kapsuły Schiaparelli, czyli EDM (Entry, Descent and Landing Demonstrator Module), który wyląduje na Czerwonej Planecie w celu przetestowania technologii wejścia, zejścia i lądowania, które będą używane podczas przyszłych misji na Marsa. Dwa elementy rozłączą się, kiedy będą zbliżać się do Marsa po siedmiomiesięcznej podróży.

Schiaparelli to nie tylko demonstrator technologiczny, który ma potwierdzić, że Europa potrafi przeprowadzić kontrolowane lądowanie na powierzchni Marsa. Podczas kilkudniowej misji na Marsie instrumenty naukowe zgromadzą dużą ilość danych, które znacznie wzbogacą naszą wiedzę o Czerwonej Planecie. Podczas misji tego typu szczególne znaczenie ma faza wejścia w atmosferę, a przednia i tylna osłona termiczna będą kluczowymi elementami demonstracji.

Moduł TGO zostanie umieszczony na marsjańskiej orbicie przez system napędowy zbudowany w Niemczech przez Airbus Defence and Space. Jego kilkuletnia misja będzie polegać na badaniu gazów atmosferycznych, zwłaszcza takich jak metan. Moduł będzie mierzył jego zmienność geograficzną i sezonową, aby ustalić jego pochodzenie. TGO będzie również pełnił funkcję przekaźnika danych na potrzeby misji ExoMars 2018, w której na Marsa polecą łazik zbudowany w Wielkiej Brytanii przez Airbus Defence and Space oraz naziemna platforma naukowa. Będzie też przekazywał dane przesyłane przez łaziki NASA. Łazik ExoMars 2018 będzie musiał być zdolny do wylądowania na Marsie, poruszania się, niezależnej nawigacji oraz gromadzenia próbek do lokalnej analizy.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space
Zdjęcie: Airbus Defence and Space