Udany start misji ExoMars

Exomars_TGO

Thales Alenia Space z radością zawiadamia, że wystrzelenie sondy europejskiej misji ExoMars z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie przez rakietę Proton Breeze M zakończyło się sukcesem.

Rozpoczęła się długa podróż misji ExoMars, której celem jest Czerwona Planeta od dawna fascynująca ludzkość. Wśród przedmiotów analiz sondy znajdują się gazy, a z nich najbardziej interesujący jest metan, którego obecność na Ziemi stanowi często dowód na obecność życia. Pierwsza misja ExoMars ma za zadanie dowiedzieć się więcej o metanie, jego koncentracji
i dystrybucji na Marsie. Wyzwaniem dla instrumentów sondy ExoMars jest również ustalenie, czy metan ten powstał w efekcie procesów biologicznych czy geologicznych.

„Niełatwo opisać emocje, jakie wzbudza zakończony sukcesem start tej historycznej misji – mówi Donato Amoroso, CEO Thales Alenia Space Italia i wiceprezes Thales Alenia Space – Po raz kolejny technologia, know-how i doświadczenie Thales Alenia Space pozwoliły nam znaleźć się w wyjątkowym gronie kluczowych graczy badających kosmos. Dzisiaj świętujemy pierwszy z najważniejszych etapów niezwykłego międzynarodowego programu, owocu współpracy pomiędzy agencjami kosmicznymi a przemysłem – dodaje Amoroso – i, dzięki wysiłkom oraz profesjonalnej pracy naszych inżynierów i wykwalifikowanych specjalistów, jesteśmy gotowi na kolejne kroki w ExoMars.”

Misja ExoMars 2016 składa się z modułu orbitera TGO (Trace Gas Orbiter), który powstał na terenie placówki Thales Alenia Space w Cannes oraz z modułu demonstratora lądowania EDM (Entry descent landing Demonstrator Module) zbudowanego przez Thales Alenia Space
w Turynie.

W program ExoMars zaangażowany był również oddział Awioniki i Systemów Kosmicznych firmy Finmeccanica, który dostarczył generatory i jednostki dla modułu EDM, sensory położenia wyznaczające pozycję względem gwiazd dla modułu TGO oraz główny element optoelektronicznego przyrządu obserwacyjnego CASSIS.

Firma Telespazio (w której 67% udziałów ma Finmeccanica, a 33% Thales) w oparciu o swoją spółkę-córkę Telespazio VEGA Deutschland odpowiada za rozwój Systemu Kontroli Misji, który będzie monitorował i kontrolował moduł TGO w 2016 roku.

Sonda dotrze na Marsa po trwającej około 7 miesięcy podróży. 16 października 2016 moduł lądownika oddzieli się od orbitera i po trzydniowej fazie zbliżania dotrze do granicy atmosfery Marsa, tzw. punktu styczności (entry interface point), zlokalizowanego około 120 km od powierzchni planety.

Źródło / Autor: Thales Alenia Space
Zdjęcie: Thales Alenia Space