6. BPD: Gliwicki desant na poligonie

wedrzyn_6bpd_-1

Od tygodnia intensywnie szkolą się na poligonie w Wędrzynie spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Tym razem na poligon wyjechał 6 batalion powietrznodesantowy z Gliwic. Na pasach taktycznych i strzelnicach ćwiczy 2 Grupa Powietrznodesantowa. Jest to pododdział złożony z kompanii szturmowej oraz innych pododdziałów wzmocnienia – moździerzy, rozpoznania, przeciwlotniczych. Ich rodzaj zależny jest od zadania jaki taka grupa ma wykonać po desantowaniu.

Zasadniczym celem szkolenia w Wędrzynie jest doskonalenie indywidualnych umiejętności żołnierzy oraz ich współdziałania w drużynach i plutonach. W czasie tego poligonu prowadzone jest także krótkotrwałe ćwiczenie rezerwy Narodowych Sił Rezerwowych. W Wędrzynie stawiło się 65 żołnierzy tej formacji.

Jednym z najważniejszych elementów szkolenia podczas pierwszego tygodnia było prowadzenie strzelań dzienno – nocnych. Zadania ogniowe wykonywano zarówno z broni strzeleckiej a także z ręcznych granatników przeciwpancernych i wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike. W tym ostatnim przypadku wystrzelone w nocy i kierowane przez celowniki termowizyjne trzy pociski niezawodnie trafiły w wyznaczone cele.

Na wędrzyńskim poligonie znajduje się Centralny Ośrodek Zurbanizowany czyli najbardziej znane miasteczko przeznaczone do prowadzenia wojskowych ćwiczeń. Również tam na „Nowym Murze” szkolili się spadochroniarze z zakresu technik podejścia do budynku i walki w bliskim kontakcie w jego wnętrzu. Spadochroniarze wykorzystali także w swoim treningu strzelające plastikowymi kulkami karabinki systemu ASG oraz broń strzelającą markerami z farbą używaną w paintballu.

Na poligonie gliwiccy spadochroniarze będą się szkolić jeszcze przez dwa tygodnie.

Źródło: DGRSZ
Tekst: kpt. Marcin Gil
Zdjęcia: Sebastian Brzezina.