DGRSZ: Wspólne działanie

spadachroniarze-6bpd-na-okrotach-8fow-foto-jacek-kwiatkowski-9

Spadochroniarze z 18 Batalionu Powietrznodesantowego (6 Brygada Powietrznodesantowa) ćwiczyli z marynarzami z 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych (8 Flotylla Okrętów) załadunek wydzielonych sił na okręt transportowo – minowy.

Załadunek sprzętu na pokład okrętu ORP Lublin.

Podczas treningu na ładownię okrętu ORP „Lublin” wjeżdżały samochody ze sprzętem 18 Batalionu Powietrznodesantowego, tj. 4 pojazdy typu HMMWV. Miało to na celu zapoznanie operatorów pojazdów ze specyfiką okrętów transportowo – minowych oraz sposobem sygnalizacji i manewrowania podczas procesu załadunku i wyładunku okrętu. Załoga ORP „Lublin” miała okazję poznać charakterystykę pojazdów oraz doskonalić umiejętności w zakresie ładowania oraz zabezpieczania pojazdów na pokładzie okrętu. Zaokrętowano również blisko 30 żołnierzy desantu.

Podczas ćwiczenia, żołnierze wzięli udział w dwudniowym rejsie po wodach Zatoki Pomorskiej, przez co mogli zapoznać się z warunkami służby marynarzy z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Obserwowali również zadania artyleryjskie wykonywane przez okręt – strzelanie zarówno do imitatora celu powietrznego, jak i obiektu nawodnego – makiety miny. Czterodniowe ćwiczenia zakończyły się w piątek, 26 lutego.

Trening był przygotowaniem do faktycznego załadunku i transportu, gdyż spadochroniarze z Bielska-Białej wezmą udział w zaplanowanych na maj ćwiczeniach z jednostkami pływającymi w Turcji.

Źródło: DGRSZ
Autor: kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski
Zdjęcie: kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski